Zapobieganie poprzetoczeniowej chorobie przeszczep przeciwko gospodarzowi (TA-GvHD)

Próbowano różnych metod usunięcia limfocytów z przeznaczonych do przetoczenia składników krwi, jednak żadna z nich nie okazała się skuteczna w profilaktyce TA-GvHD.
Ze względu na to, że leczenie poprzetoczeniowej choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi okazało się nieskuteczne, konieczne stało się podjęcie działań profilaktycznych, których celem było ograniczenie ryzyka wystąpienia TA-GvHD. Próbowano różnych metod usunięcia limfocytów z przeznaczonych do przetoczenia składników krwi. Metody te polegały na: usuwaniu kożuszka leukocytarno-płytkowego, przemywaniu roztworem soli fizjologicznej komórkowych składników krwi lub przechowywaniu ich w stanie zamrożenia. W celu zapobiegnięcia TA-GvHD próbowano zastosować filtry antyleukocytarne, ale okazało się, że nawet filtry najnowszej generacji stosowane do usuwania leukocytów, które skutecznie zapobiegają alloimmunizacji i gorączkowym reakcjom poprzetoczeniowym, pozostawiają około 106-108 limfocytów w preparacie i nie zabezpieczają biorcy przed wystąpieniem TA-GvHD. Opisano przypadek TA-GvHD, który wystąpił u 67-letniej Japonki z rozpoznaniem chłoniaka, pomimo tego, że pacjentce przetaczano ubogoleukocytarne składniki krwi. Żadna z powyżej wymienionych metod nie okazała się zatem skuteczna w profilaktyce TA-GvHD [1].
Inaktywacja limfocytów T przy użyciu radiatorów
Możliwość zastosowania promieniowania jonizującego do napromieniania składników krwi w celu zapobiegania TA-GvHD zaczęto brać pod uwagę dopiero po badaniach potwierdzających dużą różnicę w promienioczułości limfocytów a krwinek czerwonych i krwinek płytkowych. Okazało się, że limfocyty są jednymi z najbardziej wrażliwych na promieniowanie jonizujące komórek. Istnieje zatem możliwość wybrania optymalnej dawki promieniowania jonizującego, która znosi aktywność proliferacyjną limfocytów, a nie wpłynie szkodliwie na funkcje pozostałych komórek stosowanych w celach leczniczych, takich jak: krwinki płytkowe, krwinki czerwone lub granulocyty. Skutki [...]