Toksykogenomika i ekotoksykologia

Toksykogenomika to dziedzina nauki łącząca wiedzę z zakresu toksykologii, nauki zajmującej się badaniem właściwości czynników toksycznych i negatywnymi skutkami ich oddziaływania na zdrowie i środowisko z genomiką, nauką o budowie i funkcjonowaniu genomów.
Nowe strategie badawcze w toksykologii (transkryptomika, proteomika, metabolomika) stwarzają warunki do oceny zagrożeń związanych z oddziaływaniem substancji chemicznych zarówno o uznanym potencjale toksycznym, jak również tych, które mogą posiadać taki potencjał (1). Zatem w skrócie Toksykogenomika zajmuje się ustalaniem zależności pomiędzy wpływem substancji toksycznych na zmiany genetyczne w profilach komórek wystawionych na działanie substancji toksycznych.

Metody stosowane do oceny sekwencji genów i ich ekspresji wykorzystywane w toksykogenomice:
technika kostek DNA
Badany DNA, w którym chcemy wykryć obecność określonej sekwencji nukleotydowej, np. tej zawierającej zmutowany odcinek genu, zostaje izolowany z komórek lub tkanki i cięty na małe fragmenty za pomocą specyficznych enzymów restrykcyjnych. Ważne jest otrzymanie takiego fragmentu cząsteczki DNA, który zawiera zmutowane miejsce genu. Można to uzyskać stosując odpowiedni zestaw enzymów restrykcyjnych. Przecinają cząsteczkę DNA w ściśle określonych miejscach, [...]