Nużyca – pasożytnicza choroba skóry, o której zapominamy
Artykuł opracowali: mgr Jolanta Chęcińska, mgr Emilia Stacherczak, mgr Jacek Grzywaczewski, mgr Luiza Sikorska
Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie, ul. Czapliniecka 123, 97-400 Bełchatów.
Nużyca (demodekoza) jest przewlekłą chorobą pasożytniczą skóry. Do jej wystąpienia przyczynia się obecność w mieszkach włosowych lub gruczołach łojowych skóry dwóch gatunków nużeńca, tj. Demodex folliculorum lub Demodex brevis (1).
Najczęściej kolonizują okolice twarzy, czoła, nosa, policzków, brody, dekoltu, brzegów powiek oraz bruzdy pomiędzy nosem a ustami. Powszechność występowania tego roztocza w populacji ludzkiej jest bardzo duża, natomiast objawy kliniczne jednostki chorobowej jaką jest nużyca występują stosunkowo rzadko (2). Znaczna część społeczeństwa, tj. od 11,9% do 72% pozostaje tylko nosicielami Demodex spp. ze względu na obecność roztoczy na ich skórze, bez jakichkolwiek objawów klinicznych (3). Udowodniono, że wraz z wiekiem rośnie częstość inwazji nużeńca – tak w przypadku osób po 60 r.ż. wzrasta do 84%, natomiast u osób powyżej 70r.ż. jest to już 100% populacji. Na podstawie przeprowadzonych licznych badań i obserwacji określono granicę normy, za jaką przyjmuje się zasiedlenie przez 5 okazów nużeńca powierzchni 1 cm² skóry (2).
Obraz kliniczny nużycy nie jest specyficzny tylko dla niej. Wiele jednostek chorobowych obejmujących zmiany skórne przebiega w bardzo podobny sposób – wśród nich należy wymienić: trądzik pospolity, trądzik różowaty, zapalenie okołoustne i okołooczne, łojotokowe zapalenie skóry oraz liszaj kolczysty (2). Niejednoznaczne objawy kliniczne [...]