Nowe wymagania dla medycznych laboratoriów diagnostycznych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowe wymagania dla medycznych laboratoriów diagnostycznych - dlaszpitali.pl

Nowe wymagania dla medycznych laboratoriów diagnostycznych

opm-dlaszpitali-laboratoriów

7 sierpnia weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wymagań medycznych laboratoriów diagnostycznych oraz kwalifikacji personelu. Określa ono szczegółowe wymagania, jakim powinno odpowiadać medyczne laboratorium diagnostyczne, w tym warunki sanitarne pomieszczeń i urządzeń. Wskazuje także na niezbędne kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium.

Zgodnie z rozporządzeniem należy dostosować pomieszczenia laboratorium do rodzaju czynności medycyny laboratoryjnej, jakie się w nich wykonuje, w sposób zapewniający poprawną jakość procedur i wiarygodność wyników. Pomieszczenia i urządzenia wymagające utrzymania aseptyki oraz wyposażenie tych pomieszczeń powinny umożliwiać ich mycie i dezynfekcję. Natomiast w pomieszczeniach, w których jest konieczna zwiększona wymiana powietrza, należy zapewnić wentylację mechaniczną.

Ponadto w dokumencie wyszczególniono, co w laboratorium koniecznie powinno się znajdować. Wyodrębniono też poszczególne pomieszczenia. Natomiast załącznik do rozporządzenia zawiera wykaz kwalifikacji zawodowych na poszczególnych stanowiskach pracy w laboratorium.

Prowadzące laboratoria uczelnie i instytuty badawcze niebędące podmiotami leczniczymi na wdrożenie nowych przepisów mają 6 miesięcy. Podmioty wykonujące działalność leczniczą w zakresie medycyny laboratoryjnej, uczelnie i instytuty badawcze niebędące podmiotami leczniczymi, które prowadzą laboratorium, mają 4 lata na dostosowanie się do wymagań w kwestii kwalifikacji personelu.

Z rozporządzeniem dotyczącym nowych wymagań dla medycznych laboratoriów diagnostycznych zapoznacie się tutaj.

Źródło: Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej

Czytaj także: Projekt reformy szpitalnictwa już w konsultacjach publicznych