Niepożądane reakcje poprzetoczeniowe – klasyfikacja i postępowanie - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNiepożądane reakcje poprzetoczeniowe – klasyfikacja i postępowanie - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Niepożądane reakcje poprzetoczeniowe – klasyfikacja i postępowanie

opm-dlaszpitali-niepożądane-reakcje-poprzetoczeniowe
fot. iStock

Powikłania poprzetoczeniowe, zwane także reakcjami poprzetoczeniowymi stanowią różnorodną grupę niekorzystnych reakcji na przetoczenie krwi i jej składników. Pojawiają się w trakcie transfuzji, występują bezpośrednio po niej (do 24 godzin) lub mogą się rozpocząć po 24 godzinach od transfuzji, po kilku dniach, tygodniach, miesiącach a nawet latach (1).

Ryzyko wystąpienia niepożądanego zdarzenia poprzetoczeniowego zależy od wielu czynników: rodzaju podawanego składnika krwi, metody preparatyki krwi, szybkości i objętości transfuzji, organizacji pracy szpitala i pory przetoczenia. Ryzyko zależy również od stanu klinicznego dawcy i biorcy oraz ustalenia prawidłowych wskazań do przetoczenia (2).

Reakcje poprzetoczeniowe mogą również być skutkiem błędu technicznego, organizacyjnego, ludzkiego oraz laboratoryjnego. Błędna identyfikacja pacjenta, nieprawidłowo oklejona lub oznakowana próbka krwi przeznaczona do badań serologicznych, niewłaściwy składnik krwi dla pacjenta, nieprawidłowy sprzęt użyty do transfuzji, przeterminowany składnik krwi, stwarzają zagrożenie dla pacjentów leczonych krwią (3). Do reakcji poprzetoczeniowych może dochodzić również z przyczyn nie wykrycia przeciwciał odpornościowych do antygenów krwinek czerwonych, jak również mogą dotyczyć pacjentów u których występują przeciwciała z układu HLA, nie wykrywane w standardowym badaniu przed przetoczeniem. Celem niniejszej pracy jest przybliżenie problemów związanych z transfuzją krwi lub jej składnikami oraz występowaniem niepożądanych reakcji poprzetoczeniowych.

Zapewnienie bezpieczeństwa transfuzji

Decyzję o przetoczeniu krwi i jej składników podejmuje lekarz na podstawie [...]

Ten materiał dostępny jest dla zalogowanych użytkowników.
Bezpłatnie załóż konto i dołącz do grona użytkowników naszego portalu!
Chcesz mieć dostęp do wszystkich materiałów na portalu?

Komentarze

Reklama

Strefa wiedzy

652 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy