Laboratorium w klinice chorób zakaźnych

Występująca pandemicznie choroba COVID-19 jest ostrym zakażeniem układu oddechowego, które w najcięższych przypadkach przebiega jako choroba wieloukładowa. Czynnikiem etiologicznym jest wirus SARS-CoV2, który został zidentyfikowany w grudniu 2019 roku w chińskim mieście Wuhan.
Choroba COVID-19 ma najczęściej przebieg łagodny (40%) lub umiarkowany (40%), w ~15% ciężki z niewydolnością oddechową, w 5% dochodzi do zagrażających życiu powikłań, takich jak: zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), zespół zatorowo-zakrzepowy, sepsa, wstrząs septyczny, niewydolność wielonarządowa z objawami ostrego uszkodzenia nerek lub serca. Wśród czynników ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia oraz ryzyka zgonu wymienia się podeszły wiek oraz współistniejące choroby przewlekłe. W analizie wielowariantowej wykazano, że ryzyko zgonu jest wyższe u osób, u których przy przyjęciu do szpitala stwierdzano stężenie D-dimerów > 1 μg/L.
Podobnie jak w wielu chorobach zakaźnych w rozpoznawaniu, prognozowaniu przebiegu oraz leczeniu choroby istotną rolę pełni diagnostyka laboratoryjna. Na podstawie przebiegu choroby wyodrębniono następujące postacie kliniczne choroby: łagodna, klasyczna, ciężka oraz krytyczna. W praktyce klinicznej kluczowe znaczenie ma wczesna identyfikacja pacjentów z przewidywanym ciężkim przebiegiem choroby. Wyniki badań laboratoryjnych nierzadko wyprzedzają kliniczne objawy progresji, co daje możliwość podjęcia działań przed pogorszeniem stanu chorego. Na wszystkich etapach postępowania zarówno z osobami podejrzanym o zakażenie SARS-CoV-2, jak chorymi na COVID-19, niezbędne jest współdziałanie klinicystów z wyspecjalizowanym laboratorium.
Zgodnie z obowiązującymi rekomendacjami potwierdzeniem rozpoznania [...]