Kontrola jakości – prosty rys historyczny wraz z niezbędnymi definicjami
Koniec lat 70. to początek reguł zwanych Regułami Westgarda. Grupa badawcza wraz z prof. JO Westgardem opublikowała serię prac, czym przyczyniła się do rozpoczęcia nowego okresu w historii kontroli jakości. Opisali oni reguły kontrolne stosowane w statystycznej kontroli jakości, które służyły do akceptacji bądź odrzucenia wyniku kontroli (13).
Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej to pierwszy organ w Polsce zajmujący się kontrolowaniem jakości badań laboratoryjnych. Powołany został zarządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 15 kwietnia 1997r. Jego podstawą jest dbanie o wiarygodność wyników przez organizowanie sprawdzianów i porównywanie wyników między laboratoriami. Pierwsze programy były prowadzone już w latach 60-tych XX w. Obejmowały one Łódź i Warszawę, a w roku 1972 przeprowadzono pierwszy sprawdzian, który obejmował już 250 placówek. Rok 1975 to podjęcie decyzji o stałym programie ogólnopolskim, obejmującym regularne sprawdziany podstawowych oznaczeń chemicznych, które trwają obecnie.
Materiałem kontrolnym, stosowanym w MDL, nazywamy, wg. IFCC, próbkę analizowaną wyłączne w celu przeprowadzenia kontroli jakości. Próbka kontrolna nie jest wykorzystywana do kalibracji metody pomiarowej. Próbka kontrolna traktowana jest jak próbka badana.
Materiał kontrolny:
- wykazuje podobieństwo do badanych próbek pacjentów;
- jest stabilny i jednorodny;
- zawiera substancję badaną i kontrolowaną w odpowiednim stężeniu, dostarcza to informacji o jakości funkcjonowania metody w punktach ważnych medycznie.
Materiał kontrolny to substancja, do której dodano analita o znanym stężeniu, konserwantów [...]