Infekcje a choroby autoimmunizacyjne
Zalecenia dotyczące szczepień u chorych na autoimmunizacyjne choroby tkanki łącznej
W grupie chorych na autoimmunizacyjne choroby tkanki łącznej szczepienia powinny być przeprowadzane z dużą rozwagą i ostrożnością. Z jednej strony wpływają one bowiem na redukcję ryzyka infekcji, ale z drugiej mogą stać się czynnikiem indukującym chorobę autoimmunizacyjną. Nadrzędne i szczegółowe zalecenia European League Against Rheumatism opracowane w 2019 roku dotyczące szczepień u chorych na autoimmunizacyjne zapalne choroby reumatyczne przedstawiono w tab. 2 i 3.
Infekcje jako istotny czynnik interferujący w metodach immunologicznych
Metody immunologiczne stosowane w diagnostyce serologicznej są niezwykle podatne na interferencje. Jednymi z częstszych przyczyn, stanowiących wyzwanie w codziennej praktyce laboratoryjnej, są infekcje.
Powszechnie wiadomo, że w przebiegu zakażeń może dochodzić do produkcji autoprzeciwciał. Klasycznymi przykładami są przeciwciała przeciwjądrowe, czynnik reumatoidalny (rheumatoid factor – RF) czy przeciwciała antyfosfolipidowe (anti-phospholipid antibodies – aPL). W przypadku aPL i rozpoznania APS w kryteriach klasyfikacyjnych sformułowano zalecenie powtórnego oznaczenia aPL po upływie 12 tygodni, tak aby potwierdzić ich przetrwałą obecność, a nie przejściową syntezę indukowaną [...]