Badaczki ZUT opracowały metodę leczenia jajnika - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plBadaczki ZUT opracowały metodę leczenia jajnika - dlaszpitali.pl

Badaczki ZUT opracowały metodę leczenia jajnika

opm-dlaszpitali-agnieszka-piegat
fot. Aurelia Kołodziej/WTiICh/ZUT/FB

Dr inż. Agnieszka Piegat z ZUT wraz z zespołem opracowała nowy sposób docierania do komórek nowotworowych. Naukowczynie prowadzą projekt we współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie pod kierunkiem prof. Anety Cymbaluk-Płoskiej, przy kluczowym udziale prof. Danuty Bogackiej, która nadzoruje badania z udziałem zwierząt.

Nowy preparat opiera się na przełomowej metodzie dostarczania leków bezpośrednio do komórek rakowych, koncentrując się na celowanym leczeniu nowotworów. W przypadku raka jajnika komórki nowotworowe mają tendencję do rozprzestrzeniania się w obrębie jamy brzusznej. Co istotne, te komórki wytwarzają wokół siebie substancje zwane mucynami – białka, które tworzą osłonę śluzową wokół komórek rakowych. Zdrowe komórki jamy brzusznej nie wydzielają mucyn, co umożliwia nowym nanocząstkom celowanie wyłącznie w komórki rakowe poprzez rozpoznawanie tych białektłumaczy pomysłodawczyni badań, dr inż. Agnieszka Piegat z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Obecnie na rynku dostępne są leki przeciwnowotworowe, które działają na zasadzie wprowadzania ich do krwioobiegu lub bezpośrednio do jamy otrzewnej. Niestety, atakują one również zdrowe komórki, co prowadzi do wielu skutków ubocznych. Terapie celowane, czyli precyzyjnie skoncentrowane na komórkach rakowych, są wciąż głównie w fazie badań przedklinicznych.

Szczecińscy naukowcy zakończyli już etap badań na zwierzętach. Wyniki są bardzo obiecujące.

Obserwujemy zahamowanie wzrostu guzów oraz lepszą ogólną kondycję zwierząt poddanych terapii w porównaniu z tradycyjnym podawaniem leku. Aktualnie analizuje się, jak leki rozprzestrzeniają się w organizmie, a także jak leczenie wpływa m.in. na organy wewnętrzne czy florę jelitowązdradza dr inż. Piegat.

Badania nad specyfikiem mają swój początek w ramach prac w programie „Lider”, który dotyczył tworzenia celowanych nośników leków. Pierwsze nanocząstki opracowano z myślą o leczeniu choroby wrzodowej żołądka i walce z bakterią Helicobacter pylori. Zachęcone sukcesami oraz współpracą z zespołem z PUM, badaczki ZUT zaczęły zamykać w tych nośnikach również karboplatynę – popularny lek stosowany w terapii raka jajnika.

Poza dr inż. Agnieszką Piegat w pracach nad projektem na ZUT udział brały: dr inż. Agata Goszczyńska, dr inż. Agata Niemczyk, dr inż. Anna Żywicka i z Warszawy – dr inż. Klaudia Brodaczewska.

Źródło: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Czytaj także: Ponad 30 mln zł z Agencji Badań Medycznych dla UMW

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.