Apoptoza komórek, czyli śmierć od wewnątrz

Dość długo uważano, że jedyną formą śmierci komórek jest apoptoza. Nowsze badania ukazały inne rodzaje śmierci komórek, należą do nich: autofagia, katastrofa mitotyczna, starzenie oraz nekroza.
Apoptoza uważana była za element konieczny i nieodzowny. Uważano, że dzięki niej możliwe są procesy pomagające w prawidłowym wzroście i funkcjonowaniu organizmu, np. wzrost embrionu, utrzymywanie homeostazy, czy procesy immunologiczne.
Autofagia wraz z apoptozą uznane zostały za procesy programowane, które komórka jest w stanie w sobie sama wyzwolić. Dwa pozostałe, tj. nekroza i katastrofa mitotyczna, są procesami ściśle pasywnymi. Do tych ostatnich zaliczamy również proces zwany starzeniem. Klasyfikacja taka była możliwa tylko dzięki poznaniu różnic w morfologii oraz typowych cechach biochemicznych poszczególnych rodzajów śmierci (1,2).
Apoptoza – charakterystyka
By organizm prawidłowo funkcjonował niezbędne są procesy zachowawcze. Dzięki śmierci komórek, które są zmutowane, chore, nieprawidłowe, organizm ma szanse na przeżycie. Jednakże dysfunkcja komórek nie jest jedynym czynnikiem wyzwalającym procesy apoptyczne. Należy do nich również stan utrzymania równowagi pomiędzy komórkami wytwarzanymi, a tymi, które muszą ulec zniszczeniu. Ludzki organizm zbudowany jest z miliardów komórek, dlatego też nie jest to możliwe, by było ich więcej. Z tym zadaniem dobrze sobie radzi proces apoptozy.
Już w XIX w. Rudolf Virchow dostrzegł zmiany w komórkach, jednak nazwał [...]