Koszty leczenia zakażeń w Oddziale Intensywnej Terapii
Wymazy z odbytu i dodatni wynik badania w żadnym razie nie są wskazaniem do włączenia antybiotykoterapii. Ważną informacją o nowo przyjętym pacjencie jest skład jego flory fizjologicznej i ewentualna kolonizacja patogenami alarmowymi. Do tej grupy należą przede wszystkim chorzy przebywający w domach opieki, leczeni w ostatnich 6 miesiącach w szpitalu, ze sztucznymi wszczepami, chorzy z immunosupresją. Wykrycie nosicielstwa stanowi ważny element postępowania profilaktycznego i zapobiegania przenoszeniu się drobnoustrojów na innych chorych leczonych w oddziale, a więc zapobieganiu zakażeniom.
Dodatnie wyniki posiewów krwi są bardzo trudne do interpretacji. Rozpoznanie opiera się na parametrach klinicznych, laboratoryjnych i mikrobiologicznych. Dodatni posiew krwi nie zawsze jest wskazaniem do włączenia antybiotykoterapii. Nieprawidłowe pobranie krwi (nieprawidłowa dezynfekcja miejsca pobrania) może być przyczyną dodatniego posiewu krwi niemającego odbicia w stanie klinicznym chorego, a może być tylko zanieczyszczeniem.
Pacjenci długo hospitalizowani
Większość pacjentów długo leczonych w intensywnej terapii ulega kolonizacji w pierwszym tygodniu pobytu w OIT. Szczególnie dotyczy to chorych, u których zastosowano różnego rodzaju sztuczne materiały (wkłucia centralne, dotętnicze, dializacyjne, cewniki moczowe, dreny itd.) Często jest to jednakowa flora u chorych z jednej sali, a nawet z całego oddziału. Przyczyny rozprzestrzeniania się flory fizjologicznej są różnorodne, zależne nie tylko od samego chorego, ale również od warunków lokalowych oraz liczby i wyszkolenia personelu. Należy przyjąć, że chorzy są florą skolonizowani i o włączeniu antybiotykoterapii decyduje stan kliniczny pacjenta. Należy przy tym pamiętać, że w stanach najcięższych [...]