Koszty leczenia zakażeń w Oddziale Intensywnej Terapii
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego próbował kiedyś policzyć, ile kosztuje szpital organizacja systemu prewencji zakażeń. Z tych wyliczeń określono szacunkowy koszt około 50 tys. zł netto rocznie.
Ilość stanowisk intensywnej terapii powinna wynosić od 5 do 20% ogólnej liczby łóżek szpitalnych. W krajach wysoko rozwiniętych liczba łózek intensywnej terapii mieści się w podanych wyżej granicach. Niestety w Polsce liczba łóżek osiąga w niektórych szpitalach maksymalnie 2%. Niezależnie od liczb, w oddziałach intensywnej terapii leczonych jest z powodu zakażeń około 30% chorych. Bez względu na to, czy są to zakażenia szpitalne, czy pozaszpitalne. Przeprowadzone w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku badania EPIC I oraz w 2009 roku EPIC II wykazały, że w niektórych krajach odsetek zakażeń wynosi od 35 do 50%. Leczenie w OIT wiąże się bezsprzecznie ze zwiększoną chorobowością i śmiertelnością związaną z zakażeniami, a także z bardzo dużymi kosztami ponoszonymi przez szpitale.
Koszt leczenia zakażeń na OIT może wynosić nawet 50% wszystkich kosztów związanych z prowadzeniem terapii. Koszt leczenia zakażenia to nie tylko koszt antybiotyków podawanych choremu. To również koszt diagnostyki, a więc wielokrotnie wykonywanych posiewów, koszty pielęgnacji chorego, przedłużonej wentylacji itd.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online