Kontraktowanie usług medycznych w oparciu... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plKontraktowanie usług medycznych w oparciu... - dlaszpitali.pl

Kontraktowanie usług medycznych w oparciu o całościowy wynik leczenia

kontraktowanie-uslug-medycznychfot. iStock

Zastosowanie oceny efektów leczenia w procesie kontraktowania możliwe jest do zastosowania wobec dowolnej procedury medycznej, jednak w tej publikacji wybraną chorobą naczyniowo-sercową jest udar, głównie ze względu na mnogość jej powikłań oraz różnorodność płaszczyzn, na których obserwowane są konsekwencje choroby.

Obecna sytuacja dotycząca kontraktowania świadczeń medycznych w ramach publicznego rynku ochrony zdrowia koncentruje się wokół jednej głównej jednostki płatnika, jakim jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Od lat trwają dyskusje na temat roli i funkcji NFZ jako monopolisty i od tylu też lat brak jest skutecznych rozwiązań dotyczących zdemonopolizowania pozycji płatnika lub zoptymalizowania zadań dotyczących kontraktowania świadczeń medycznych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Analiza rynku zdrowia w Polsce przeprowadzona w celu ujawnienia źródła pochodzenia środków na finansowanie świadczeń zdrowotnych wskazuje obecnie na 70-procentowy udział środków publicznych wobec wszystkich udzielanych świadczeń i usług – ambulatoryjnych oraz szpitalnych, leków, zaopatrzenia medycznego i innych. Pomimo to od 2005 roku wartość prywatnego sektora ochrony zdrowia w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie w stosunku do prognoz na rok 2015 – z 19 mld złotych do poziomu 39 mld zł (1). Dynamika wzrostu rynku od 2008 roku nieprzerwanie wahała się w granicach 5%, a prognozy dla lat 2017-2022 uwzględniają jej wartość nawet na poziomie 7%.

...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp