Kardiowertery-defibrylatory i ich zastosowanie
Urządzenie, które wykonuje defibrylację, to defibrylator. Jeśli wykonuje defibrylację zsynchronizowaną z czynnością komór serca, to jest to również kardiowerter. Obecnie używane są: manualne kardiowertery-defibrylatory, zautomatyzowane defibrylatory, wszczepialne kardiowertery-defibrylatory oraz kamizelki defibrylacyjne.
Migotanie komór stanowi potencjalnie letalną arytmię. Do jej przerwania konieczne jest przeprowadzenie zabiegu defibrylacji. Urządzenie, które wykonuje defibrylację, to defibrylator. Jeśli wykonuje defibrylację zsynchronizowaną z czynnością komór serca, to jest to również kardiowerter. Obecnie używane są: manualne kardiowertery-defibrylatory, zautomatyzowane defibrylatory (AED), wszczepialne kardiowertery-defibrylatory (ICD) oraz kamizelki defibrylacyjne (WCD). W pracy przedstawiono zastosowanie tych urządzeń. Omówiono również problemy związane z ICD, które można podzielić na: infekcyjne, związane z występowaniem wyładowań urządzenia oraz psychologiczne. Posiadanie urządzenia może powodować ograniczenia w niektórych aktywnościach życiowych oraz konieczność odpowiedniego zachowania się pacjenta w celu uniknięcia narażenia na pole elektromagnetyczne i jego potencjalnych niekorzystnych następstw.
Skuteczność defibrylacji
Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) występuje z częstością 80 przypadków na 100 000 mieszkańców rocznie. W przypadku je...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online