Rola inżyniera klinicznego w szpitalu

Głównym obowiązkiem inżyniera klinicznego jest zapewnienie sprawności i bezpiecznego funkcjonowania aparatury medycznej, dbając jednocześnie o prawidłowe prowadzenie dokumentacji z nią związanej. Niestety kadra zarządzająca nie zawsze dostrzega potrzebę utworzenia takiego etatu.
W tym roku mija już 8 lat od wprowadzenia Ustawy o wyrobach medycznych. Mimo to świadomość kadry zarządzającej, jak ważne jest odpowiednie zarządzanie aparaturą medyczną, w wielu jednostkach ochrony zdrowia wciąż jest niska. Nadzór nad aparaturą nie ogranicza się bowiem wyłącznie do terminowego wykonywania przeglądów technicznych. Rozwój technologii, a co za tym idzie, coraz bardziej skomplikowane urządzenia medyczne, wymagają specjalistycznego podejścia i wiedzy w tym zakresie. Te elementy są niezbędne do podejmowania właściwych działań podczas eksploatacji aparatury medycznej, w przypadku jej napraw czy też podczas zakupu nowego sprzętu. Pozwalają także odpowiednio gospodarować środkami, a w dłuższej perspektywie czasu przynosić wymierne korzyści finansowe i jakościowe.
Niestety wiele placówek ochrony zdrowia wciąż funkcjonuje bez wsparcia inżyniera klinicznego, którego obowiązki dzielą miedzy sobą pielęgniarki oddziałowe i/lub koordynujące. Brak czasu wynikający z realizowania głównych obowiązków przez personel biały przyczynia się do sytuacji, w której przeglądy urządzeń wykonywane są przez nierzetelne firmy, z opóźnieniem lub w ograniczonym zakresie, a dokumentacja w postaci paszportów technicznych jest prowadzona niedokładnie lub jej najzwyczajniej brakuje. Jest to niedopuszczalne i szczególnie [...]