Wysokoprzepływowa terapia donosowa – nowe zastosowania na oddziałach intensywnej terapii

Z punktu widzenia anestezjologów i specjalistów intensywnej terapii szczególne znaczenie ma wykorzystanie HFNT w leczeniu ciężkiego pozaszpitalnego zapalenia płuc, ARDS, jako wsparcie oddechowe podczas ekstubacji pacjentów chirurgicznych i niechirurgicznychoraz w trakcie preoksygenacji w protokole RSI.
W ciągu ostatnich lat obserwujemy znaczący rozwój nieinwazyjnych metod wsparcia oddechowego. Badania naukowe wskazują na dynamicznie rosnącą rolę zarówno nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej (ang. noninvasive ventilation, NIV), jak i wysokoprzepływowej terapii donosowej (ang. high-flow nasal therapy, HFNT). Metody te umożliwiają skuteczne leczenie nawet ciężkich przypadków niewydolności oddechowej bez konieczności intubacji dotchawiczej, inwazyjnej mechanicznej wentylacji płuc oraz hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii (OIT). W efekcie pozwalają one na minimalizowanie ryzyka wystąpienia ciężkich infekcji szpitalnych oraz powikłań związanych z inwazyjną wentylacją mechaniczną płuc, takich jak zapalenie płuc, ciśnieniowe uszkodzenie płuc – barotrauma czy objętościowe uszkodzenie płuc – wolutrauma. Niniejszy artykuł przedstawia zasadę działania i zalety HFNT oraz jej zastosowania kliniczne na podstawie dostępnych danych naukowych.
Zasada działania HFNT
Koncepcja leczenia za pomocą wysokich przepływów została zapoczątkowana już w latach 60. XX wieku. Urządzenia stosowane w terapii HFNT umożliwiają uzyskiwanie przepływów mieszaniny oddechowej sięgających nawet 80 L/min oraz precyzyjne miareczkowanie stężenia tlenu w zakresie od 21% do 100%. Co więcej, dostarczana mieszanina oddechowa jest ogrzewana i nawilżana, co przyczynia się do lepszego nawilżenia błon śluzowych dróg oddechowych, poprawy funkcji [...]