Intensywna terapia noworodka – aktualne możliwości aparaturowe - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plIntensywna terapia noworodka – aktualne możliwości aparaturowe - dlaszpitali.pl

Intensywna terapia noworodka – aktualne możliwości aparaturowe

OPM_4_20_technika_technologia_INTENSYWNA_TERAPIA_NOWORODKA_iStock-516987122fot. iStock

Każdego roku w oddziałach intensywnej terapii noworodka przybywa sprzętu, który dzięki nowym rozwiązaniom technicznym jest coraz bardziej bezpieczny. Pomimo że obsługa szczególnie nowszych modeli staje się intuicyjna, to obecność w oddziale różnych aparatów niesie ze sobą ryzyko popełnienia błędu w ich obsłudze. Idealnie byłoby, gdyby stanowiska w sali porodowej oraz intensywnej terapii były wyposażone w jednakowy sprzęt.

Niedojrzałość nowo narodzonego dziecka sprawia, że jest ono całkiem bezbronne i potrzebuje opieki dorosłych, by przeżyć. U zdrowych noworodków, urodzonych o czasie, najczęściej wystarczą troskliwe ramiona matki. Pacjentami oddziałów intensywnej terapii noworodka nie są jednak zdrowe, urodzone o czasie noworodki, a noworodki: niedojrzałe, z niską urodzeniową masą ciała, hipotroficzne, obarczone wadami wrodzonymi, wymagające interwencji chirurgicznej, chore na infekcje bakteryjne czy wirusowe. Im większa patologia dotknęła noworodka, tym bardziej pacjent wymaga profesjonalnej pomocy doświadczonego zespołu neonatologów, pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutów i neurologopedów, wspartych aparaturą medyczną.

Wprowadzony w drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku trójstopniowy system opieki perinatalnej (nad matką i noworodkiem) przyczynił się do znacznej poprawy wyników opieki nad noworodkiem. System zakłada przekazywanie ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp