Bezpieczny szpital – na co zwrócić uwagę przy projektowaniu
Usprawnienie działania
Bezpieczeństwo procesów leczenia zależy od właściwie przeprowadzanych procedur medycznych. Proces projektowy ma za zadanie wspomóc te procedury poprzez stworzenie najefektywniejszych warunków ich realizacji, czy to poprzez właściwe powiązania funkcjonalne, czy też stworzenie optymalnego środowiska.
Do zadań projektantów, a szczególnie technologów medycznych, należy pomoc w stworzeniu najefektywniejszych warunków pracy personelu medycznego w oparciu o wiedzę na temat procesów leczenia.
Zdecydowanie należy tu oprzeć się na zasadzie interdyscyplinarnej współpracy przy programowaniu obiektu. Efektem współpracy projektantów, personelu, zarządzających obiektem powinien być szczegółowy projekt technologii medycznej, który zoptymalizuje i usprawni pracę personelu, a nie tylko wskaże miejsca ustawienia mebli czy umieszczenia gniazdek elektrycznych lub gniazd poboru gazów medycznych.
Ponieważ projekt zaczyna się od technologii medycznej, projektowaniem powinni zajmować się projektanci będący jednocześnie technologami medycznymi, co pozwoli na uniknięcie błędów projektowych i zbędnego dwutorowego projektowania.
Tylko poprzez właściwy projekt technologii medycznej można uzyskać właściwy efekt uproszczenia procedur medycznych poprzez taki dobór środków architektonicznych, aby zoptymalizować i usprawnić funkcjonowanie obiektu.
Właściwe rozwiązania funkcjonalne i techniczne
Prawidłowe powiązanie stref i grup funkcjonalnych jest podstawą odpowiednio zaprojektowanego, bezpiecznego szpitala. Kluczowe elementy to uzyskanie jak najkrótszych dróg dojś...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Logowanie
Komentarze
Jacek Nierychlewski
Panie profesorze,
bardzo ciekawy artykuł. To o czym pan pisze to właśnie połączenie Lean i EBD. To ostatnio najlepsza metoda projektowania. Zadawanie sobie pytania „skąd to wiesz” powinno być mottem przewodnim. Bezpieczny szpital to oczywiście bezpieczny pracownik i bezpieczny pacjent. A to oznacza bezpieczny proces, czyli bezpieczna konstrukcja, bezpieczny materiał i bezpieczna organizacja. I tutaj należy podnieść jedną z podstawowych zasad Lean: 70% błędów można uniknąć na etapie projektowania. Pan wie, że w dyskusjach z inwestorami nie jest lekko. Pierwszy kłopot to taniość na etapie budowy oznacza wyższe koszty eksploatacji. Przykład: zorientowanie pomieszczeń szpitalnych w odpowiednich kierunkach geograficznych. Drugim problemem jest jakość danych. Nie da się zaprojektować dobrego procesu na podstawie błędnych danych. Trzecim istotnym problemem jest brak standaryzacji pracy, często mylonej ze standardem. A przecież nic nie jest wyryte w kamieniu na zawsze. Czwartym, według mnie, istotnym problemem jest niekompetencja. Nie winię przy tym pracowników inwestora, bo „skąd mają to wiedzieć”? Z materiałów reklamowych sprzedawcy? A w Polsce udowadnia się to atestami i certyfikatami a nie przeprowadzonymi analizami ryzyka. Przykładem jest sławetny atest higieniczny, który niczego nie dowodzi poza możliwością zastosowania materiału do pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi, a to wymóg konieczny a nie wystarczający. Mógłbym jeszcze wymieniać, ale najważniejszym problemem jest to, że każdy zna się na wszystkim.
Życzę sukcesów w rozpropagowaniu włąsciwych wzorców projektowania.