Elektroniczna czy w formie elektronicznej? O dokumentacji medycznej w komputerze
Interwencja Naczelnej Rady Lekarskiej
Zgodnie z treścią ustawy od stycznia 2019 roku każda placówka medyczna będzie musiała prowadzić Elektroniczną Dokumentację Medyczną. Problem w tym, że wciąż nie pojawiło się wspomniane wcześniej rozporządzenie. Wciąż więc nie wiadomo, jakie dokumenty stanowić będą EDM. M.in. na ten fakt uwagę zwróciła Naczelna Rada Lekarska.
Jej przedstawiciele wskazują również na brak jasno określonych cech, jakie powinno posiadać oprogramowanie do obsługi EDM, ale także niedopracowane przepisy czy ogromne koszty generowane przez reformę, dla których brak konkretnych źródeł finansowania.
Co z pozostałymi dokumentami?
Wciąż do wyjaśnienia pozostaje kwestia elektronicznych zwolnień lekarskich oraz e-recept. Dokumenty te nie należą do EDM, a ich stosowanie regulowane jest odrębnymi przepisami:
- e-ZLA, czyli elektroniczne zwolnienie lekarskie może być wystawiane już od stycznia 2016 roku, z kolei od grudnia tego roku ma być jedyną formą, w jakiej zobaczymy zwolnienia. Podstawą prawną w tym przypadku jest Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z dnia 25 czerwca 1999 roku.
- e-recepty zostały szczegółowo opisane w Ustawie prawo farmaceutyczne z dnia 6 września 2001 roku, lecz wciąż nie weszły w życie. Od maja do września tego roku odbył się jednak program pilotażowy. W tej chwili Ministerstwo Zdrowia zakłada, że e-recepty w skali całego kraju zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.