Echokardiografia trójwymiarowa – współczesne możliwości aparaturowe

Trójwymiarowa echokardiografia (3D) jest bezpieczną, nieinwazyjną metodą obrazowania, która jest uzupełniającym rozszerzeniem obrazowania 2D i może być stosowana do oceny budowy i funkcji układu sercowo-naczyniowego w różnych sytuacjach klinicznych.
Ultrasonografia (USG) jest stosowana w medycynie od kilkudziesięciu lat. Natomiast wśród badań USG wyróżnia się echokardiografię (echo serca) oznaczającą badanie obrazowe, wykorzystujące fale ultradźwiękowe, które umożliwia w sposób nieinwazyjny ocenę budowy i funkcji poszczególnych struktur anatomicznych serca. Nazwa jest połączeniem spolszczonych 3 greckich słów: echo – gr. echó = powracający dźwięk + kardía = serce + gráphein = pisać (1). Podstawowym urządzeniem pozwalającym na wykonanie badania jest echokardiograf. Na ekranie jego monitora uzyskuje się obraz (echo) powstający w wyniku odbicia od badanych struktur wewnątrz ciała fali ultradźwiękowej wysyłanej z głowicy aparatu. Zwykle stosuje się ultradźwięki o częstotliwości od 1 do 10 MHz.
Technologia USG uległa znacznej poprawie w ciągu ostatnich 20-25 lat, co skłania obecnie do częstego jej stosowania w kardiologii. Nowe urządzenia i techniki USG oferują coraz lepszą jakość obrazu, większą dokładność i szersze możliwości diagnostyczne. W rezultacie dostępne są lepsze i udoskonalone metody obrazowania w celu oceny anatomii serca, oszacowania funkcji komór, prędkości przepływu krwi i patologii zastawek. Współcześnie stosuje się szereg systemów echokardiograficznych: echokardiografię jedno-, dwu- i trójwymiarową oraz doplerowską, z jej odmianą „kolor-Doppler” (dopler kolorowy).
[...]