Drugie życie NFZ
NFZ ma się zmienić. W myśl proponowanych założeń mają to być daleko idące zmiany jakościowe. Zarówno samego Funduszu, jak i − poprzez jego oddziaływanie − zmiany dotyczące całego systemu ochrony zdrowia.
Wiele wskazuje na to, że stawiany przez mnie kilkanaście miesięcy temu na tych łamach dylemat dotyczący przyszłości NFZ (Co dalej z NFZ? 1), właśnie się rozstrzyga, zgodnie z końcową sugestią cytowanego tekstu. Istotą przedstawionej konkluzji była konstatacja, że po burzliwych dyskusjach i zapowiedziach dotyczących ewentualnej likwidacji Funduszu, będzie on funkcjonował jeszcze przez najbliższe, a prawdopodobnie i dalsze lata. Opracowany został właśnie i przedłożony do dyskusji, praktycznie do końca listopada 2018 r., dokument pt. Założenia do Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023. Wynika z niego, że Fundusz nie tylko nie zamierza kończyć swojej działalności, lecz przeciwnie, planuje długofalowy i dynamiczny rozwój. Wbrew wielu sceptykom to nie musi być zła wiadomość dla uczestników systemu ochrony zdrowia. Warto przypomnieć, że za pozostawieniem NFZ, jako instytucji spełniającej rolę głównego płatnika, przemawiało przynajmniej kilka istotnych przesłanek:
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online