Właściwy dobór medycznych monitorów diagnostycznych i przeglądowych
Stacje przeglądowe
Ministerstwo we wspomnianym akcie prawnym określa również minimalne wymagania dla stacji przeglądowych, które, zgodnie z literą prawa, nie pozwalają na wnioskowanie medyczne, jak na stanowisku opisowym, jednakże sprawują dużą rolę na etapie oceny przez technika poprawności pozyskanych obrazów, a czasem nawet przyczyniają się do wstępnej diagnozy, pozwalając podjąć kroki zapobiegawcze wobec obrazowanej zmiany.
Z ekonomicznego punktu widzenia są to urządzenia bardzo przydatne, gdyż koszt ich zakupu jest dużo niższy względem monitorów opisowych, a jednocześnie parametry techniczne pozwalają na sprawdzenie jakości zdjęcia zanim trafi ono na stację diagnostyczną, co przekłada się na oszczędność czasu i zmniejsza prawdopodobieństwo konieczności ponownego wykonania całej akwizycji.
W ostatnim czasie pojawiły się również rozwiązania dotykowe eliminujące konieczność zastosowania dodatkowych, peryferyjnych urządzeń wskazujących przy zachowaniu wymaganych parametrów wyświetlanych obrazów – głównie stacje techników.
Jak wiadomo, pracę lekarza-radiologa charakteryzuje wielogodzinne wpatrywanie się w skomplikowane struktury anatomiczne, co wyczerpuje narząd wzroku i wymaga ciągłej dbałości o jego stan. Środowisko pracy i jakość wyświetlania obrazów mogą mieć więc również decydujący wpływ na finalny efekt pracy – opis.
Nowoczesne rozwiązania
W związku z powyższym właściwy dobór jakości posiadanych monitorów oraz ich kalibracja (np. automatyczna) czy też odpowiednie czyszczenie mają bezpośredni wpływ na wydajność i nieomylność lekarza-radiologa, co przekłada się na mierzalne korzyści finansowe dla podmiotu leczniczego. Jest to [...]