Właściwy dobór medycznych monitorów diagnostycznych i przeglądowych
Wymogi dotyczące monitorów
Punktem wspólnym, w przypadku wszystkich monitorów opisowych, jest wymóg wyświetlania 10-bitowej skali szarości (1024 odcienie szarości). Paradoksalnie, pomimo że wszyscy producenci rozwiązań sprzętowych (monitory) deklarują zdolność do wyświetlania żądanej wartości przed oczami radiologa, to na przeszkodzie można napotkać różnego typu ograniczenia dotyczące m.in. parametrów medycznych kart graficznych (np. sterowników) i ich kompatybilności, typu kabli podłączeniowych do przesyłania sygnałów czy wreszcie zdolności wyświetlania 10-bitowej skali szarości przez oprogramowania do prezentacji i oceny obrazów DICOM (specjalistyczne przeglądarki DICOM).
Suma tych problemów, jak i każdy występujący osobno, sprawiają, że w praktyce mamy do czynienia z sytuacją, w której prawie nigdy nie udaje się uzyskać oczekiwanej 10-bitowej skali.
Fakt ten oczywiście nie dyskwalifikuje opisu badania, jednakże kierując się literą prawa, nie jest zgodny z aktualnymi wymaganiami. Aby zweryfikować, w ramach własnej działalności, zdolność do uzyskiwania docelowej skali szarości, wystarczy pobrać z internetu powszechnie dostępne tzw. obrazy wzorcowe (TG-18), które to w pełni pozwalają na ocenę uzyskanego efektu końcowego, praktycznie niemożliwą do sprawdzenia podczas przeglądania standardowych obrazów DICOM. Pozyskując tego typu wzorce, można również w łatwy sposób znaleźć instrukcje interpretacji uzyskanych wyników i upewnić się, jaki jest stan jakościowy posiadanego przez nas sprzętu.
W przypadku monitorów przeglądowych MZ zmniejszyło m.in. wymagania zaledwie do 8-bitowego efektu, tj. 256 poziomów szarości.
W dalszej części rozporządzenia ustawodawca dookreśla wymagania dla poszczególnych [...]