Do czego służą systemy sprawozdawczości?

Systemy sprawozdawczości traktowane są po macoszemu i „odwdzięczają się” tym samym swoim użytkownikom. W związku z czym systemy sprawozdawczości, jakimi posługują się ZOZ-y, nie spełniają swojej roli.
Jedna z możliwych odpowiedzi na zadane w tytule pytanie brzmi: „Do zbywania innych”. Niestety, większość jednostek używa ich właśnie do tego celu, choć wydaje się im, że dysponują sprawnymi systemami sprawozdawczości na własny użytek.
Ze stwierdzeniem mówiącym, że zarządzanie organizacjami wymaga danych, nikt rozsądny raczej nie będzie dyskutował. A w każdym razie nie powinien. Skoro tak, to należałoby założyć, że zarządzający organizacjami dołożą wszelkich starań, by mieć dostęp do danych, które pozwolą im sprawnie zarządzać. Tyle teoria. A jak to wygląda w praktyce? W praktyce to najczęściej nijak nie wygląda albo wygląda tak sobie.
Gromadzenie i wymiana danych
Zacznijmy od kwestii gromadzenia danych. Na mocy różnych przepisów (których omówienie wykracza poza ramy niniejszego artykułu) zakłady opieki zdrowotnej muszą gromadzić całą masę danych wszelakiej maści. Następnie muszą je sprawozdawać do różnych instytucji. Żeby się nie rozpisywać, wymienię te, które oczekują danych w miarę regularnie, czyli Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia i organ właścicielski. Przy czym ten ostatni, jeżeli to powiat, zazwyczaj sam nie wie, czego chce i co ma zrobić z danymi, kiedy już je dostanie. Dlatego [...]