Diagnostyka stanów nagłych bezpośrednio przy łóżku chorego w OAiIT
Diagnostyka przy łóżku chorego jest dzisiaj wstępem do terapii chorych leczonych w oddziałach intensywnej terapii. Jej zadanie jest ściśle określone. Ma przede wszystkim skrócić czas oczekiwania na wyniki badań, a co za tym idzie − na postawienie rozpoznania.
Leczenie chorych w Oddziale Intensywnej Terapii należy do najbardziej skomplikowanych. Wymaga zaangażowania lekarzy wielu specjalności i wysokospecjalistycznej opieki pielęgniarskiej. Większość pacjentów to chorzy w stanie zagrożenia życia lub na granicy wydolności narządowej. Podstawowym czynnikiem warunkującym skuteczną terapię niezależnie od rodzaju jest czas. A ściślej mówiąc − czas diagnostyki konkretnego stanu klinicznego u konkretnego pacjenta. Im szybciej zostaną wykryte przyczyny lub zaburzenia elektrolitowe albo metaboliczne, tym szybciej będzie można wdrożyć odpowiednie postępowanie warunkujące poprawę stanu ogólnego bądź wyleczenie. Chorzy przyjmowani są do OAiIT najczęściej z powodu pojawiających się nagle zaburzeń w funkcjonowaniu narządów lub też zaburzenia te mogą wystąpić nagle już w czasie terapii w oddziale. Dlatego tak ważna jest diagnostyka wykonywana w najkrótszym możliwym czasie, czyli przy łóżku chorego. Aparatura diagnostyczna stosowana do szybkiej diagnostyki obejmuje zarówno aparaty do obrazowania, jak i aparaty do mierzenia parametrów określanych jako krytyczne.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Co zyskujesz dzięki rejestracji?
Otrzymasz dostęp do:- wybranych artykułów merytorycznych z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- praktycznych wskazówek oraz case studies z zakresu optymalnego projektowania i wyposażenia szpitali,
- komentarzy ekspertów, aktualności z branży oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń w ochronie zdrowia,
- raportów z nowoczesnych inwestycji szpitalnych