Diagnostyka obrazowa to podstawa skutecznej medycyny - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plDiagnostyka obrazowa to podstawa skutecznej medycyny - dlaszpitali.pl

Diagnostyka obrazowa to podstawa skutecznej medycyny

opm-dlaszpitali-prof-andrzej-urbanikProf. Andrzej Urbanik; źródło: mat. prasowe

Diagnostyka obrazowa w Polsce stoi na wysokim poziomie. Wiele ośrodków dysponuje nowoczesnym sprzętem a kadra jest kształcona według światowych standardów. Wyzwaniem jest zlikwidowanie nierówności geograficznych i poprawa dostępu do procedur.

Ten cel pomogłoby osiągnąć poszerzenie ogólnopolskiej bazy sprzętu diagnostycznego o dane dotyczące jego wykorzystania oraz informacje o kadrachuważa prof. Andrzej Urbanik, kierownik Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podstawa skutecznej medycyny

Jak wskazuje prof. Andrzej Urbanik, diagnostyka obrazowa to gałąź medycyny, w której uzyskuje się obrazy ciała ludzkiego wykonywane różnymi technikami. Jedną z najważniejszych części tego działu medycyny jest radiologia, w której stosuje się szeroką paletę technik, od takich jak: zdjęcia rentgenowskie (w tym mammograficzne i stomatologiczne), prześwietlenie, tomografia komputerowa, ultrasonografia, rezonans magnetyczny, po techniki hybrydowe (połączenie radiologii i medycyny nuklearnej), łączące różne sposoby obrazowania, takie jak na przykład: PET-CT (połączenie badania PET i tomografii komputerowej), PET-MR (połączenie badania PET i rezonansu magnetycznego) czy SPECT-CT (połączenie badania SPECT i tomografii komputerowej). Do tego dochodzi radiologia zabi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Co zyskujesz dzięki rejestracji?

Otrzymasz dostęp do:
  • wybranych artykułów merytorycznych z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • praktycznych wskazówek oraz case studies z zakresu optymalnego projektowania i wyposażenia szpitali,
  • komentarzy ekspertów, aktualności z branży oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń w ochronie zdrowia,
  • raportów z nowoczesnych inwestycji szpitalnych
zarejestruj się