Metody chirurgiczne w leczeniu chorób układu pokarmowego
Endoskopia zabiegowa
Wielka zmiana nastąpiła w podejściu do leczenia krwotoków z przewodu pokarmowego. Leczenia krwotoków stało się domeną endoskopii zabiegowej. Możliwe jest uzyskanie dobrej hemostazy, zatrzymania krwotoku praktycznie w prawie wszystkich przypadkach. Tamowanie krwawienia uzyskuje się zarówno poprzez obliterację krwawiącego naczynia krwionośnego, jak też poprzez zakładanie różnego rodzaju klipsów endoskopowych czy też zastosowanie sprayów hemostatycznych. W krwawieniach z żylaków przełyku metody endoskopowe uzyskały wsparcie w TIPS (przezżylne wewnątrzwątrobowe zespolenie wrotno-systemowe), które niejako likwiduje nadciśnienie w powstałych żylakach przełyku. Jest to technika, która doskonale obrazuje współczesne trendy w medycynie, łącząc działanie zabiegowe z technikami wewnątrznaczyniowymi i implantacją małego stentu, który łączy układ wrotny z układem systemowym (7, 8).
Zastosowanie stentów
Wielki postęp w leczeniu ostrych schorzeń przewodu pokarmowego jest także związany z wprowadzeniem stentów w chirurgii. Samorozprężalne stenty znajdują zastosowanie w leczeniu niedrożności przewodu pokarmowego, szczególnie u pacjentów w wieku podeszłym czy też w ciężkim stanie ogólnym. Stenty są współcześnie niezwykle przydatne w leczeniu przetok pooperacyjnych szczególnie u pacjentów po operacjach chirurgicznego leczenia otyłości, chirurgii przełyku. Znajdują zastosowanie w leczeniu zwężeń przewodu pokarmowego. Zarówno zwężeń jatrogennych, powstałych w wyniku zabiegu operacyjnego, jak i zwężeń będących wynikiem choroby. Takie zwężenia występują na przykład w chorobie Crohna. Innym narzędziem pomocnym w leczeniu zwężeń przewodu pokarmowego są wszelkie techniki rozszerzania endoskopowego przy użyciu różnych rozszerzadeł (9).
Współczesna chirurgia przewodu pokarmowego to także liczne endoskopowe zabiegi operacyjne, takie jak endoskopowe wycinanie polipów przewodu pokarmowego czy też wycinanie zmian nowotworowych [...]