Przestrzeganie procedur w bloku operacyjnym w okresie przedoperacyjnym, śródoperacyjnym i pooperacyjnym
Dwie podstawowe zasady pisania procedur i instrukcji:
- procedury i instrukcje mają być zgodne z prawem i nauką. Dokumenty dotyczące posługiwania się wyrobami medycznymi mają być dodatkowo zgodne z zaleceniami producenta,
- procedury i instrukcje mają być przygotowywane w ścisłej współpracy z praktykami pracującymi w danym oddziale, w tym przypadku w danym bloku operacyjnym. Jeżeli projekt opracowanej procedury jest niemożliwy do zrealizowania w danej jednostce (a to może być określone tylko przez osoby, które mają pracować według tej procedury), wówczas ma on być zmieniony według sugestii praktyków.
Te dwie zasady są bardzo istotne, ich przestrzeganie powoduje, że powstałe dokumenty uwzględniają zasoby ludzkie i rzeczowe, a zatem są możliwe do wykonania. Przykładem źle opracowanej procedury jest taka, która nakazuje odebrać narzędzia po sterylizacji w pomieszczeniu do odbioru sprzętu, a warunki architektoniczne bloku operacyjnego na to nie pozwalają (nie ma takiego pomieszczenia). Dokumenty z tego typu błędami można nazwać niebezpiecznymi, są przedmiotem kpin personelu i mogą być przyczyną negatywnego odbioru pozostałych procedur i niechęci do ich przestrzegania.
Istnieją czynności, które przebiegają tylko w jednym z okresów wyróżnionych na początku tej pracy, na przykład przygotowanie sali operacyjnej przed pierwszym zabiegiem czy chirurgiczne mycie rąk. Większość procedur czy instrukcji dotyczących posługiwania się wyrobami medycznymi dotyczy czynności w okresie przedoperacyjnym, śródoperacyjnym i pooperacyjnym. Zarysowany podział ma na celu zwiększenie przejrzystości pracy.
[...]