Pierwsze w Polsce zabiegi osseointegracji kości podudzia w Szpitalu na Klinach - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPierwsze w Polsce zabiegi osseointegracji kości podudzia w Szpitalu na Klinach - dlaszpitali.pl

Pierwsze w Polsce zabiegi osseointegracji kości podudzia w Szpitalu na Klinach

opm-dlaszpitali-pierwsze-w-polsce-zabiegi-osseointegracji-w-kosci-podudzia
fot. materiały prasowe

Szpital na Klinach jako jedyny w Polsce i jeden z nielicznych ośrodków na świecie wykonuje zabiegi osseointegracji u osób po amputacji kończyn. W styczniu 2022 roku szpital wykonał pierwsze w kraju zabiegi osseointegracji u dwóch pacjentów po amputacji podudzia. Dla operowanych pacjentów zabiegi są szansą na zmianę jakości życia i sprawniejsze, codzienne funkcjonowanie bez konieczności używania tradycyjnej protezy lejowej.

O osseointegracji

Osseointegracja to nowoczesna metoda protezowania polegająca na śródkostnym wszczepieniu implantu (endoprotezy), który następnie mocuje się bezpośrednio do zewnętrznych elementów protezy (egzoprotezy). W praktyce oznacza to, że u pacjentów po przeprowadzeniu takiego zabiegu możliwe jest wyeliminowanie konieczności stosowania protezy lejowej, której użytkowanie wiąże się z nadmiernymi otarciami, owrzodzeniami skóry, dolegliwościami bólowymi czy powstawaniem bolesnych nerwiaków. Dzięki endoegzoprotezie pacjenci mają również możliwość zwiększania zakresu swoich ruchów, poprawy mobilności, chodu czy komfortu siedzenia.

Osseointegracja pozwala także operowanym osobom na odczuwanie różnic między powierzchniami oraz wyczuwania w którym miejscu znajduje się proteza bez konieczności patrzenia na nią. Odczuwanie jest podobne do fizjologicznego, ponieważ kości i mięśnie przy endoegzoprotezie są aktywnie wykorzystywane, dzięki czemu pacjent staje się silniejszy i zwiększa się również jego mobilność. Charakter implantu pozwala też na lepszy zakres ruchu w porównaniu z tradycyjnymi protezami.

Możliwość poprawy jakości życia pacjentów to jedna z kluczowych wartości, dla której zdecydowaliśmy się na uruchomienie programu medycznego w zakresie zabiegów osseintegracji. Okazuje się, że biokompatybilne implanty protetyczne zintegrowane z kością pozwalają nie tylko na poprawę sprawności fizycznej, ale również zwiększają dobrostan psychiczny. Operacja wymaga świetnie wyszkolonego zespołu i doskonałych umiejętności operatora, ale za każdą z nich kryje się radość i satysfakcja naszych pacjentów, którzy dzięki osseointegracji mają szansę na lepszą jakość życia mówi Joanna Szyman – prezes Grupy Neo Hospital, do której należy Szpital na Klinach.

U kogo można wykonać zabiegi implantacji podudzia?

Do operacji kwalifikowani są i pacjenci będący po amputacji kończyn dolnych, do których doszło na skutek wypadków jak i u pacjentów u których występuje konflikt w zakresie protezy lejowej z niewydolnością i niestabilnością zaopatrzenia. Jak podkreśla lekarz prowadzący, specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii dr Wojciech Piwek – W porównaniu do zabiegów wykonywanych na poziomie uda, osseointergacja na poziomie podudzia jest operacją bardziej skomplikowaną i wymagającą większej precyzji planowania, bowiem poruszamy się mniejszych i bardziej złożonych przestrzeniach.Wskazania do przeprowadzenia protezowania właśnie w tym miejscu są również bardziej ograniczone z uwagi na fakt, że podudzie można protezować za pomocą konwencjonalnych protez lejowych, które często okazują się wystraczające. W przypadku wskazań istotnych medycznie należy przede wszystkim wymienić tzw. konflikty zespolenia, bolesne nerwiaki, czy nietolerowanie konwencjonalnego, dotychczasowego protetycznego zaopatrzenia kikuta.

Dodatkową innowacją wprowadzoną przez szpital w styczniu br. jest również możliwość wykonania zabiegów osseointegracji jednoetapowo.

Czytaj także: Podsumowanie trzech lat działalności NEO Hospital

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.