Nowoczesny blok operacyjny
Powierzchnia powyżej 100 m2 wydaje się na ten moment także nie wnosić dodatkowych korzyści. Umożliwia ona przeprowadzenie w sposób swobodny operacji dwupolowych (np. TATME – usunięcie odbytnicy metodą laparoskopową z przezodbytniczym całkowitym wycięciem mezorektum, z ang. transanal total mesorectal excision), gdzie w tym samym czasie pracują dwa zespoły operacyjne na dwóch polach operacyjnych z torami wizyjnymi, czy zastosowanie zaawansowanych systemów angiograficznych, szczególnie z najnowszymi urządzeniami mobilnymi, wyposażonych w automatyczne systemy dojazdowe i parkowania. Powiększanie powierzchni sal nie zwiększa potencjału wykorzystania takiej sali, a z pewnością zwiększa objętość powietrza koniecznego do obróbki dla układów HVAC (układ wentylacji z ogrzewaniem i klimatyzacją – z ang. heating, ventilation, air conditioning), znacząco wpływając na koszt inwestycji i użytkowania bloku operacyjnego. Nadmierna powierzchnia poza tym wnosi ryzyko potrzeby gromadzenia sprzętu na salach operacyjnych, czego przeciwnikiem jest autor artykułu z punktu widzenia epidemiologii.
Wyposażenie sal operacyjnych
Lampy operacyjne na sali lokalizowane są w projektach najczęściej w ich środku geometrycznym. Uwzględniając powyższe rozważania, sugerowałbym przesunięcie tego punktu – decentralizację. Zachowując stosowne i wygodne, opisane powyżej odległości z jednej strony stołu operacyjnego, można w ten sposób uzyskać przestrzeń, którą zespół anestezjologiczny, pielęgniarka pomagająca czy obserwatorzy zabiegu (rezydenci, studenci etc.) mogą wykorzystać do przemieszczania się i komunikacji bez narażenia na skażenie pola operacyjnego czy przeszkadzanie w pracy.
Kolejnym elementem są kolumny chirurgiczne. Ich liczba i rozmieszczenie są n...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online