Nowoczesny blok operacyjny. Część IV – systemy integracji sal operacyjnych
Przed każdą salą operacyjną może być umieszczony monitor wskazujący realizację planu operacyjnego tej sali, połączony z systemem zarządzania salami operacyjnymi i monitorami centralnymi zawierającymi cały plan operacyjny dla bloku operacyjnego. System taki w sposób przejrzysty przekazuje informacje, zmniejszając potrzebę wejść i wyjść jedynie dla zapytania o dany zabieg. Monitoruje wykorzystanie czasu, gotowość sali operacyjnej (po zaprogramowaniu wraz z czytnikami RF dla pracowników potwierdzających wykonanie swoich zadań). Na bieżąco wprowadzane zmiany mogą być przedstawiane na opisanych monitorach, zapewniając kompletny przepływ informacji niezbędnej do zarządzania pracą bloku operacyjnego.
W miarę rozwijania się systemów zarządzania czasem na salach operacyjnych powstają coraz nowsze rozwiązania monitorujące ruch operatorów i personelu pomocniczego podczas zabiegu, z powodzeniem oceniające prawidłowy przebieg procedury, rozpoczęcie, kończenie zabiegu oraz odbiegające od wzorca zachowania mogące sugerować powstanie nieprzewidzianych okoliczności, powikłań mogących wpłynąć na czas zabiegu i ew. przesunięcie realizacji planu operacyjnego. Tego typu systemy mogą być odpowiedzialne za automatyczne powiadamianie oddziałów i operatorów o zmianach w planie i jego realizacji. Mogą w przyszłości istotnie poprawić możliwość jeszcze lepszego wykorzystania zasobów i przestrzeni, szczególnie dużych bloków operacyjnych.
Wsparcie sztucznej inteligencji
Wykorzystanie sztucznej inteligencji AI (z ang. artificial intelligence) w pracy chirurga do niedawna traktowane było jako fanaberia czy historia z filmów science fiction. W ostatnim czasie rozwój tej dziedziny istotnie jednak przyspieszył i przybrał nowy, trudny czasem do zaakceptowania kierunek, gdzie nie można już przyjmować postawy wyczekującej, wyłącznie obserwatora. AI, [...]