Lampy operacyjne – kryteria wyboru - dlaszpitali.pl

Lampy operacyjne – kryteria wyboru

OPM_6_22_Joanna_Borzecka_LAMPY_OPERACYJNE_iStock-460485379fot. iStock

Wybór określonego typu lamp determinuje nie tylko komfort pracy zespołu operacyjnego na długie lata, ale również przyczynia się do utrzymania dyscypliny finansowej (koszty związane z eksploatacją i konserwacją). Praca ma na celu krótką charakterystykę parametrów lamp operacyjnych z punktu widzenia użytkownika oraz przedstawienie podstawowych zasad postępowania z lampami w okresie przedoperacyjnym, śródoperacyjnym i pooperacyjnym.

Oświetlenie pola operacyjnego składa się z dwóch niezależnych lamp sufitowych, z których każdą można ustawić pod różnym kątem. Osoby, które od wielu lat pracują przy stole operacyjnym, pamiętają jeszcze zapewne lampy starej generacji. Sprzęt ten był bardzo trudny w obsłudze – trudno było „trafić” wiązką światła w miejsce, które chciał operator, trudno było też przesuwać taką lampę. Odpowiednie skupienie wiązki światła było niełatwe do uzyskania, nie mówiąc już o braku możliwości zwiększenia lub zmniejszenia natężenia światła. Pod lampą starej generacji było również bardzo gorąco.

To wszystko jest już historią. Teraz producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych udogodnień mających na celu zwiększenie komfortu pracy zespołu operacyjnego.

Najważniejsze uregulowane prawem wymagania dotyczące oświetlenia na salach operacyjnych zostały określone w normie oświetleniowej PN-EN 12464-1 i tę normę muszą spełniać wszystkie lampy operacyjne.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Co zyskujesz dzięki rejestracji?

  • dostęp do specjalistycznej strefy wiedzy z zakresu zarządzania aparaturą medyczną, infrastruktury szpitalnej, bloku operacyjnego oraz kilkunastu innych kategorii tematycznych
  • praktyczne wskazówki oraz case studies z zakresu optymalnego projektowania i wyposażenia szpitali
  • wgląd do raportów z nowoczesnych inwestycji szpitalnych
  • pełen dostęp do rozmów z ekspertami w dziedzinie chirurgii, kardiologii, intensywnej terapii, czy zarządzania placówkami medycznymi
  • aktualności prawne oraz profesjonalne interpretacje przepisów
  • dostęp do elektronicznych wydań „OPM”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2022

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2022

39,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2023 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2023 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.