Lampy operacyjne – kryteria wyboru
fot. iStock
Wybór określonego typu lamp determinuje nie tylko komfort pracy zespołu operacyjnego na długie lata, ale również przyczynia się do utrzymania dyscypliny finansowej (koszty związane z eksploatacją i konserwacją). Praca ma na celu krótką charakterystykę parametrów lamp operacyjnych z punktu widzenia użytkownika oraz przedstawienie podstawowych zasad postępowania z lampami w okresie przedoperacyjnym, śródoperacyjnym i pooperacyjnym.
Oświetlenie pola operacyjnego składa się z dwóch niezależnych lamp sufitowych, z których każdą można ustawić pod różnym kątem. Osoby, które od wielu lat pracują przy stole operacyjnym, pamiętają jeszcze zapewne lampy starej generacji. Sprzęt ten był bardzo trudny w obsłudze – trudno było „trafić” wiązką światła w miejsce, które chciał operator, trudno było też przesuwać taką lampę. Odpowiednie skupienie wiązki światła było niełatwe do uzyskania, nie mówiąc już o braku możliwości zwiększenia lub zmniejszenia natężenia światła. Pod lampą starej generacji było również bardzo gorąco.
To wszystko jest już historią. Teraz producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych udogodnień mających na celu zwiększenie komfortu pracy zespołu operacyjnego.
Najważniejsze uregulowane prawem wymagania dotyczące oświetlenia na salach operacyjnych zostały określone w normie oświetleniowej PN-EN 12464-1 i tę normę muszą spełniać wszystkie lampy operacyjne.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Co zyskujesz dzięki rejestracji?
- dostęp do specjalistycznej strefy wiedzy z zakresu zarządzania aparaturą medyczną, infrastruktury szpitalnej, bloku operacyjnego oraz kilkunastu innych kategorii tematycznych
- praktyczne wskazówki oraz case studies z zakresu optymalnego projektowania i wyposażenia szpitali
- wgląd do raportów z nowoczesnych inwestycji szpitalnych
- pełen dostęp do rozmów z ekspertami w dziedzinie chirurgii, kardiologii, intensywnej terapii, czy zarządzania placówkami medycznymi
- aktualności prawne oraz profesjonalne interpretacje przepisów
- dostęp do elektronicznych wydań „OPM”