Bioprinting, czyli narządy z drukarki – wielkie możliwości czy ogromne zagrożenie?
Innowacyjnym podejściem, mającym na celu przyspieszenie procesu gojenia ran oraz powrotu pacjenta do zdrowia, jest koncepcja biodruku bezpośrednio na ciele pacjencie – in vivo. Procesy pozwalające na aplikację wytworzonych modeli skóry bezpośrednio na obszarze dotkniętym urazem czy docelowo przeznaczonych na przeszczep stanowiłyby ogromny przeskok w koncepcji myśli transplantologicznej. Z punktu widzenia technologii wytwarzania płat skórny jest płaszczyzną 2D o jednowarstwowej grubości i stanowi odpowiedni obiekt do badań i możliwości nanoszenia komórek (18).
Podsumowanie
Powyższe zestawienia dotyczące zarówno technologii druku 3D, jak i biomateriałów, są przekrojowym zestawieniem wiedzy i informacji na temat rozwoju tej dziedziny w stronę wdrażania zaawansowanych technologii medycznych na grunt kliniczny. Technologia druku 3D, wraz z szybkim prototypowaniem, umożliwia nie tylko efektowną pracę na gruncie przemysłowo-wytwórczym, ale daje ogromną przestrzeń do zastosowania nowoczesnych rozwiązań medycznych poprzez dostarczanie biomateriałów, implantów – a w przyszłości zapewne całych tkanek i organów. Aktualne rowiązania z zakresu diagnostyki obrazowej i późniejsze przeniesienie jej wyników na grunt wytwórczy pozwala na precyzyjną i spersonalizowaną pracę z pacjentem w celu zapewniania mu najwyższych standardów leczenia.
Otwarte środowisko inżynierów oraz programistów, rozwijające technologie z zakresu szybkiego prototypowania i technologii addytywnej, tworzy przestrzeń do wdrażania własnych modyfikacji poprzez coraz łatwiejszy dostęp i rosnącą popularność do urządzeń tego typu. Co więcej, wsparcie środowiska zajmującego się wspomnianą technologią obecne jest nie tylko na gruncie inżynierskim, ale także na stopie programistycznej czy medycznej.
[...]