Bioprinting, czyli narządy z drukarki – wielkie możliwości czy ogromne zagrożenie?

Jednym z innowacyjnych obszarów znajdujących swoje zastosowanie w medycynie z zakresu wytwarzania jest dziedzina biomateriałów, rozumianych jako struktury będące w bezpośrednim kontakcie z żywymi tkankami, użyte w dowolnym zakresie i mające za zadanie zastąpić tkankę i/lub przejąć jej funkcję.
Możliwości wytwórcze oraz odkrycia naukowe z pogranicza zarówno inżynierii, jak i medycyny, z powodzeniem znajdują swoje zastosowanie w dziedzinach związanych ze zdrowiem i życiem człowieka. Obszary diagnostyki, leczenia oraz rehabilitacji od lat obfitują w coraz nowsze zastosowania technologii ratujących i podtrzymujących życie, które swoje źródła mają w dziedzinach relatywnie niezwiązanych z sektorem biomedycznym – w przemyśle. W zestawieniach i rankingach obszarów, których rozwój zależny jest od postępu i rozwoju technologii, miejsce w ścisłej czołówce zajmuje inżynieria biomedyczna (1).
Inżynieria produkcji jest dziedziną nauki zajmującą się powstawaniem, procesami technologicznymi oraz obróbką wskazanych materiałów lub grup materiałowych. W obecnej dobie zaawansowanego rozwoju medycyny nieoceniona wydaje się wiedza dotycząca stosowanych materiałów leczniczych, ich właściwości, a także wpływu stosowanej technologii na efekt końcowy procesu terapeutycznego (2).
Jednym z innowacyjnych obszarów znajdujących swoje zastosowanie w medycynie z zakresu wytwarzania jest dziedzina biomateriałów, rozumianych jako struktury będące w bezpośrednim kontakcie z żywymi tkankami, użyte w dowolnym zakresie i mające za zadanie zastąpić tkankę i/lub przejąć jej funkcję. Co więcej, ogromne znaczenie przykłada się już nie [...]