Bezpieczne zastosowanie laserów
Neurochirurgia
Zastosowanie w neurochirurgii do koagulacji nowotworów (glejopochodnych, oponiaków, nerwiaków, przerzutów) znalazły lasery Nd:YAG. Lasery diodowe są stosowane do leczenia przezskórnej laserowej dekompresji dysku (PLDD – percutaneous laser disc decompression lub PELD – percuteneous endoscopic laser discectomy) i do endoskopowej laserowej foraminoplastyki (ELF – endoscopic laser foraminoplasty).
Ginekologia
W ginekologii stosowane są lasery CO2 w procesie fotoablacji (wyparowania) zmian nowotworowych szyjki macicy, laparoskopii ginekologicznej w leczeniu niepłodności spowodowanej zrostami i niedrożnością jajowodów, zrostami i przegrodami wewnątrzmacicznymi, endometriozą miednicy małej oraz policystycznymi jajnikami. Lasery Nd:YAG są stosowane do zabiegów histeroskopowych, np. ablacja śluzówki macicy, wycięcie polipów wewnątrzmacicznych. Są stosowane również do rewitalizacji narządów intymnych. Lasery Nd:YAG stosowane są w histeroskopii laserowej (metoda dotykowa rozgrzaną końcówką światłowodu lasera) do usuwania zrostów wewnątrzmacicznych, polipów oraz niszczenia nieprawidłowego endometrium w nawracających krwotokach macicznych; w laparoskopii ma zastosowanie do terapii ciąży jajowodowej, usuwania torbieli przydatków okołojajnikowych, jak i mięśniaków. Do ablacji plazmowej i koagulacji zwyrodniałych jajników stosuje się również lasery KTP oraz argonowy.
Urologia
Do kruszenia złogów w moczowodzie stosowane są impulsowe lasery holmowe oraz Nd:YAG, które mogą być stosowane do przezcewkowej ablacji stercza, koagulacji guzów pęcherza moczowego oraz chirurgii nerki. Do operacji usuwania prostaty używany jest również laser diodowy 980 nm o mocy 120 W lub laser tulowy 2000 nm. Zabieg waporyzacji stercza można przeprowadzić przy użyciu lasera [...]