Bezpieczne zastosowanie laserów

Lasery mają szerokie zastosowanie w medycynie. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie ogólnych zasad bezpiecznego używania różnego typu laserów, niezależnie od rodzaju zabiegu i typu lasera w fazie przedoperacyjnej, śródoperacyjnej i pooperacyjnej.
Laser jest urządzeniem emitującym promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni, wykorzystujące zjawisko emisji wymuszonej. Słowo ,,laser” to skrót od angielskiej nazwy Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, czyli wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Promieniowanie lasera jest spójne, zazwyczaj spolaryzowane, i ma postać wiązki o bardzo małej rozbieżności. Laser ma bardzo dużą moc w wąskim obszarze widma. W laserach impulsowych można uzyskać bardzo dużą moc w impulsie i bardzo krótki czas trwania impulsu.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie ogólnych zasad bezpiecznego używania różnego typu laserów, niezależnie od rodzaju zabiegu i typu lasera w fazie przedoperacyjnej, śródoperacyjnej i pooperacyjnej.
Podział laserów
Kryteriów podziału laserów stosowanych w nauce jest kilka. Jednym z nich jest podział według rodzaju ośrodka czynnego.
Podział laserów według rodzaju ośrodka czynnego:
• gazowe:
– laser CO2 (10,4 µm) – bliska podczerwień,
– laser CO (5-6,5 µm) – bliska podczerwień,
– laser N2O (10,6 µm), molekularne lasery gazowe CH3OH, C2H2F2, CH3F (40 µm – 1 mm) – daleka podczerwień,
– lasery chemiczne (w których jednym z produktów [...]