Badania w miejscu opieki nad pacjentem (POCT) – może być lepiej
Niezależnie od takiego stanu prawnego od wielu lat są dostępne w Polsce dokumenty opisujące wdrażanie i zarządzanie badaniami w trybie POCT. Takim dokumentem jest norma europejska EN ISO 22870:2006 Badania w miejscu opieki nad pacjentem. Wymagania dotyczące jakości i kompetencji, która od 2007 r. ma status polskiej normy (PN-EN ISO 22870:2007) (1). Norma zawiera wymagania dotyczące m.in.: organizacji i zarządzania, systemu jakości, kontroli dokumentów, działań korygujących i zapobiegawczych, ciągłego doskonalenia, personelu, warunków lokalowych i środowiskowych, wyposażenia, procedur przedanalitycznych i badawczych; w wielu zapisach odsyła do normy ISO 15189:2003 Laboratoria medyczne. Wymagania dotyczące jakości i kompetencji (1, 7).
Do PN-EN ISO 22870:2007 nawiązują Wytyczne dotyczące organizacji i zarządzania badaniami w miejscu opieki nad pacjentem (POCT) opublikowane przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych w 2014 r. Wytyczne, opracowane przez zespół ekspertów (grupę roboczą) w dziedzinach: diagnostyki laboratoryjnej i medycyny ratunkowej, dotyczą powoływania i działalności wielodyscyplinarnego zespołu ds. POCT, jakości analitycznej badań, informatyzacji i spójności informatycznej, szkolenia osób wykonujących badania w trybie POCT oraz sytuacji awaryjnych (8).
Ponadto w polskim piśmiennictwie można znaleźć liczne publikacje dotyczące organizacji i wykonywania badań w trybie POCT, również prezentujące własne doświadczenia autorów (9, 10, 11).
Pomimo nieuregulowanego stanu prawnego badania w miejscu opieki nad pacjentem są od lat wykonywane w licznych placówkach ochrony zdrowia w Polsce, jednak w bardzo niewielu miejscach wdrażanie i organizacja POCT są zgodne z wymienionymi dokumentami. Chaotyczna organizacja stanowisk i wykonywanie badań bez [...]