Badania w miejscu opieki nad pacjentem (POCT) – może być lepiej

Wdrażanie POCT jest dla placówki ochrony zdrowia wysiłkiem organizacyjnym i finansowym związanym z utworzeniem i wyposażeniem stanowisk POCT, nadzorem, czasem również kosztami osobowymi. Stąd bardzo ważna jest wnikliwa ocena klinicznych potrzeb i możliwości wykonywania badań w tym trybie, optymalnie dokonywana przez powoływany w placówce zespół ds. POCT z reprezentacją lekarzy, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych, służb technicznych i administracji.
Zgodnie z misją medycyny laboratoryjnej, badane w należycie pobranym, zabezpieczonym i dostarczonym materiale, z właściwą dokładnością i precyzją, w wymaganym czasie cechy analitów in vitro mają odzwierciedlać aktualny stan in vivo w organizmie pacjenta. Zgodność oceny in vitro ze stanem in vivo nigdy nie jest jednak pełna i informacja diagnostyczna dostarczana przez wyniki badań laboratoryjnych jest obciążona marginesem niepewności. Czynnikiem istotnie wpływającym na niepewność informacji diagnostycznej jest czas oczekiwania na wynik badania laboratoryjnego (TAT, turnaround time), definiowany jako czas pomiędzy zleceniem badania przez lekarza a otrzymaniem przez niego wyniku. TAT jest zatem sumą czasu wszystkich czynności w fazie przedanalitycznej, analitycznej i poanalitycznej badania.
Wpływ TAT na niepewność informacji diagnostycznej ma aspekt analityczny i kliniczny. Czynności fazy przedanalitycznej (pobranie, zabezpieczenie, transport, opracowanie materiału) mają zapewnić skład i właściwości próbki badanej możliwie takie same, jak w chwili pobrania materiału. Sam przedłużony czas trwania, a także błędy w czynnościach fazy przedanalitycznej mogą powodować zmiany składu i własności próbki, wpływające na wyniki wykonanych w niej oznaczeń, „fałszując” [...]