Znaczenie technologii medycznej dla obiektów służby zdrowia przy opracowywaniu projektów i ich realizacji
Technolog medyczny powinien współpracować z architektem już na etapie koncepcji. Pozwoli to na uniknięcie typowych pomyłek, takich jak przyjęcie zaniżonych danych powierzchniowych, jak i pominięcie niektórych grup pomieszczeń, koniecznych w danej jednostce.
Co to właściwie jest i czego dotyczy projekt technologii
Niniejszy tekst jest przeznaczony zarówno dla projektantów branży medycznej, jak i dla pracowników działów technicznych jednostek medycznych. Jego celem jest uświadomienie zainteresowanym, iż poprawnie wykonany projekt technologiczny stanowi bazę wyjściową dla całości opracowania. To właśnie projekt technologii powinien zawierać najistotniejsze informacje dla przyszłego użytkownika oraz dane dla pozostałych branż wykonujących projekty składowe całości dokumentacji.
Istotne jest, aby uświadomić i uczulić inwestorów na konieczność wykonywania projektów tej właśnie branży, ponieważ często spotykam się z ogłoszeniami o przetargach na projekt dla obiektu stricte medycznego, w którym w wymogach dotyczących zawartości opracowania inwestor projektu technologicznego nie ujmuje.
A więc do rzeczy – na początku oczywiście niezawodna Wikipedia:
Technologia medyczna – w ujęciu szerokim to dowolny rodzaj wiedzy zaangażowanej w realizację zadań i osiąganie określonych rezultatów systemu opieki zdrowotnej. W ujęciu wąskim technologie medyczne to środki niematerialne (wiedza, umiejętności, procedury, rozwiązania organizacyjne) i materialne (leki, urządzenia) związane bezpośrednio lub pośrednio z udzielanymi świadczeniami opieki zdrowotnej i konkretnymi interwencjami (leczniczymi, diagnostycznymi, rehabilitacyjnymi bądź prewencyjnymi).
W przypadku opracowań projektowych jest to branża, która powinna uczestniczyć przy tworzeniu funkcji obiektu (lub wykonywać ją samodzielnie), a także przygotowywać zestawienie wyposażenia dla danego zadania wraz ze wskazaniem wszystkich koniecznych danych dla pozostałych branż, włączając w to także architekturę. Celem tego opracowania jest osiągnięcie podczas realizacji inwestycji końcowego rezultatu w postaci obiektu całkowicie odpowiadającego przyjętym założeniom i obowiązującym przepisom.
Technolog medyczny jest bezwzględnie konieczny przy opracowywaniu projektów związanych z projektowaniem wszystkich obiektów służby zdrowia oraz projektów określających rodzaj układu funkcjonalnego związanego z konkretną czynnością, a więc między innymi obiektów takich jak:
- przychodnie;
- szpitale (ogólne i specjalistyczne);
- laboratoria medyczne, naukowe i przemysłowe;
- apteki, działy farmacji;
- zakłady farmaceutyczne, produkcja leków;
- zwierzętarnie;
- banki tkanek;
- stacje krwiodawstwa;
- zakłady opieki długoterminowej;
- zakłady anatomii patologicznej i prosektury (patomorfologii);
- centralne sterylizatornie;
- zakłady specjalistyczne uczelniane.
Niektóre z powyższych jednostek (zakład patomorfologii, centralna sterylizatornia) mogą stanowić integralną część szpitala, ale mogą funkcjonować również jako samodzielny obiekt.
Czytaj też: Wyposażenie sali operacyjnej XXI wieku do zabiegów techniką laparoskopową