Masterplan w procesie planowania dużych inwestycji medycznych
Metodologia tworzenia projektu modernizacji i planowania obiektów medycznych
Zamawiający, planując budowę, modernizację lub rozbudowę szpitala, potrzebuje fachowego wsparcia w zakresie możliwości realizacyjnych przyszłej inwestycji. Konieczne jest więc zatrudnienie zespołu projektowego składającego się z architektów i technologów medycznych, którzy wspólnie z zespołem zamawiającego stworzą plan przyszłej inwestycji, ale także plan ewentualnego etapowania, połączenia z istniejącymi obiektami i ewentualnymi rozbudowami w przyszłości. Taki strategiczny plan jest w naszej metodzie zwany masterplanem medycznym.
Program medyczny
Podstawą tworzenia masterplanu i jego początkiem jest program medyczny zamawiającego – czyli zestaw usług medycznych, które zamawiający ma obecnie i planuje świadczyć w swoich obiektach. Ta wiedza i plany medyczne zamawiającego są zwykle bardzo dobrze przygotowane, lecz bez wiedzy specjalistów zamawiający nie jest w stanie stwierdzić, czy jego plany są możliwe do zrealizowania. Zamawiający nie potrafi odpowiedzieć na pytania: ile potrzeba powierzchni, by je zrealizować i jak zaprojektować obiekt, by był w przyszłości nowoczesnym, optymalnym szpitalem, czy planowana inwestycja jest w ogóle możliwa z uwagi na aspekty prawne, techniczne, konserwatorskie, przyrodnicze itd.
Uwarunkowania techniczne
W toku przygotowywania masterplanu badane są uwarunkowania techniczne budynków – stan instalacji, nośności konstrukcji, ogólny stan budowlany istniejących obiektów. Badany jest grunt, a nawet ewentualne zanieczyszczenia gleby i powietrza. Bez tej wiedzy trudno planować rozbudowy i nadbudowy szpitala.
Uwarunkowania prawne
[...]