Aktualne możliwości zastosowania USG w ginekologii i położnictwie
Diagnostyka niepłodności
Diagnostyka niepłodności, poprzez monitorowanie cyklu miesiączkowego, opiera się o badanie przezpochwowe. Uwidocznienie zmian zachodzących w śluzówce macicy oraz obserwacja wzrostu pęcherzyka jajnikowego w poszczególnych fazach cyklu stanowi podstawę monitorowania cyklu. Ponadto szerokie zastosowanie znalazło badanie drożności jajowodów, wykonywane pod kontrolą USG, z użyciem soli fizjologicznej jako środka kontrastowego (Hy-Co-Sy). Również kontrola USG przezpochwowego zapewnia możliwość precyzyjnego pobrania komórek jajowych, które następnie używane są w procesie technik rozrodu wspomaganego.
Diagnostyka nietrzymania moczu
Ultrasonografia przezpochwowa wykorzystywana jest także w diagnostyce nietrzymania moczu. W tej sytuacji analizie zostają poddane stosunki anatomiczne macicy, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Ponadto oceniane są ewentualne uszkodzenia powięzi i mięśni dna miednicy, czynnościowa ocena zmian zachodzących w położeniu narządów miednicy mniejszej w spoczynku, przy napinaniu mięśni dna miednicy oraz przy parciu.
Kolorowy doppler
Niezwykle istotne było wprowadzenie do diagnostyki ginekologiczno-położniczej metody dopplerowskiej pozwalającej na ocenę szybkości przepływu krwi w tętnicach i żyłach. Przezpochwowa ultrasonografia z użyciem kolorowego dopplera została wprowadzona przez Kurjaka i Zaluda w 1989 roku. Dzięki tej metodzie można obrazować struktury ruchome, gdyż fale ultradźwiękowe odbijane są od poruszających się krwinek, co daje możliwość jednoczesnego uwidocznienia budowy i unaczynienia wybranego obszaru w kolorze.
Kolorowy doppler jest szeroko stosowany w ginekologii onkologicznej. Metoda jest pomocna w ocenie szybko rosnących guzów, w tym nowotworów złośliwych. Jednocześnie możliwa stała się bardziej precyzyjna diagnostyka częstych zmian w obrębie jajników (torbiel prosta lub występowanie endometriozy, a także guzów o graniczonej złośliwości [...]