Znaczenie technologii medycznej dla obiektów służby zdrowia przy opracowywaniu projektów i ich realizacji
Projekt wykonawczy – dalsze uściślenia
Polega na bardzo dokładnym podaniu w formie rysunkowej i opisowej, z uszczegółowieniem danych przyjętych w projekcie budowlanym całego wyposażenia, jego podłączeń, wysokości wymaganych przyłączy, usytuowania urządzeń montowanych na stałe, jak np. lampy operacyjne czy oprawy nadłóżkowe. Konieczne jest na tym etapie także sporządzenie szczegółowego spisu sprzętu i wyposażenia z podanymi tabelarycznie ww. danymi, tak aby inwestor mógł w każdej chwili sprawdzić przyjęty ciężar urządzenia, jego podłączenia oraz inne zalecenia.
Zadaniem technologa jest także uzyskanie informacji od inwestora, jakiego rodzaju wyposażenie jest mu potrzebne, zaproponowanie i uzgodnienie konkretnego typu sprzętu lub urządzenia, a także w niektórych wypadkach, jeżeli inwestor mu to zleci – sporządzenie specyfikacji na projektowany sprzęt.
Ponieważ nie zawsze użytkownik wie dokładnie, jakiego rodzaju sprzętu potrzebuje, zadaniem technologa jest zaproponowanie kilku rozwiązań i wybór optymalnego sprzętu, oczywiście za akceptacją inwestora.
W niektórych przypadkach inwestor życzy sobie, aby do projektowanych pomieszczeń przenieść sprzęt będący już w jego posiadaniu – trzeba więc zapewnić wszystkie konieczne media.
Powinniśmy mieć jako projektanci także świadomość, że personel medyczny, prosząc o np. zaprojektowanie sali wybudzeń, niekoniecznie dysponuje wiedzą na temat koniecznej powierzchni dla tego typu pomieszczeń, krotności wymian powietrza czy sposobu jego oczyszczania. Aranżacja pomieszczeń to nie jest tylko ustawienie samych mebli i urządzeń, należy je umiejscowić zgodnie z przyjętym tzw. „ciągiem technologicznym”, zapewniając w odpowiednich [...]