Wyposażenie pracowni endoskopii w sprzęt i aparaturę medyczną

Dzisiejsze pracownie endoskopii nie ograniczają się do standardowych diagnostycznych badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego przy użyciu gastroskopu lub kolonoskopu. Doposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną tej pracowni uzależnione jest od rodzaju badań diagnostycznych, leczniczych i zabiegowych, jakie będziemy wykonywać, w tym − czy będą one wykonywane w znieczuleniu ogólnym.
W pracowni endoskopii wykonuje się badania z zakresu diagnostyki oraz leczenia zmian górnego oraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego, z wykorzystaniem endoskopów połączonych z torem wizyjnym. Do najbardziej znanych procedur endoskopowych zalicza się kolonoskopię – diagnostykę schorzeń dolnego odcinka przewodu pokarmowego, oraz gastroskopię – diagnostykę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Wiele pracowni rozszerza swój zakres badań np. o badania: bronchoskopowe, bronchoskopii z ultrasonografią wewnątrzoskrzelową (EBUS), ultrasonografii endoskopowej (EUS), endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej z wykorzystaniem aparatu RTG z ramieniem C (ECPW). Na stanie pracowni endoskopii znajduje się bardzo dużo sprzętu pomocniczego, który nie jest bezpośrednio wykorzystywany w celach diagnostycznych, ale bez którego ta pracownia nie mogłaby funkcjonować, tj.: szafa endoskopowa, myjnie endoskopowe czy wózki transportowe w pozycji siedzącej oraz leżącej. Dodatkowo, w przypadku wykonywania zabiegów w znieczuleniu ogólnym, pracownia endoskopii powinna być wyposażona w salę wybudzeń z odpowiednią liczbą stanowisk łóżkowych.
Podział zabiegów wykonywanych w pracowni endoskopii
Jak już wspomniałem na wstępie, w pracowni endoskopii oprócz standardowych badań kolonoskopii oraz gastroskopii mogą być wykonywane endoskopowe badania [...]