Wpływ ustawy o pomocy dla obywateli Ukrainy na działalność leczniczą w Polsce
fot. iStock
W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie od 24 lutego 2022 roku do Polski masowo przybywają obywatele Ukrainy. Ich status i uprawnienia wymagały szybkiego uregulowania ustawowego. W rezultacie uchwalono ustawę z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Zakres podmiotowy i przedmiotowy nowej ustawy
W związku z wojną na Ukrainie od 24 lutego 2022 roku do Polski przybywa coraz większa liczba osób uciekających z Ukrainy. Część z nich od razu wymaga pomocy medycznej, a pozostali będą jej wymagać wcześniej lub później. Poza tym osoby te wymagają również innych świadczeń, uregulowanej i usystematyzowanej pomocy.
Pomoc medyczna od początku była na bieżąco udzielana przez świadczeniodawców medycznych w potrzebnym zakresie, a koszty udzielanych świadczeń mają być pokryte przez publicznego płatnika – Narodowy Fundusz Zdrowia. Brakowało jednakże sformalizowania podstaw do udzielania świadczeń zdrowotnych obywatelom Ukrainy, którzy uciekli do Polski.
W rezultacie masowego napływu obywateli Ukrainy do Polski w związku z konfliktem zbrojnym wywołanym przez Rosję i potrzebą uregulowania ich statusu oraz zabezpieczenia potrzeb została uchwalona ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, którą opublikowa...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online