E-apteka w szpitalu – innowacyjne rozwiązanie, wymierne korzyści ekonomiczne

Przeciwieństwem tradycyjnego systemu dystrybucji leków w szpitalach jest system oparty na indywidualnej dawce dla poszczególnych pacjentów, zwany w skrócie unit dose. Dzięki temu rozwiązaniu dystrybucja leków dokonuje się z poziomu apteki centralnej, bezpośrednio dla danego pacjenta na podstawie recepty wystawianej w systemie informatycznym.
Tradycyjny system dystrybucji środków farmaceutycznych w szpitalach opiera się na apteczkach oddziałowych, zaopatrywanych z centralnej apteki szpitalnej w trybie systematycznych, na ogół powtarzalnych dostaw tygodniowych i codziennych. Ich podstawą jest receptariusz szpitalny oraz bieżące zapotrzebowania z poszczególnych oddziałów, zróżnicowane ich charakterem i aktualną strukturą jednostek chorobowych występujących w danym czasie w poszczególnych oddziałach. Na etapie przemieszczania leków z apteki centralnej do apteczek oddziałowych nie uwzględnia się w zasadzie potrzeb indywidualnych pacjentów, z wyjątkiem sytuacji szczególnych, gdy rzadko stosowany lek zamawiany jest bezpośrednio dla danego pacjenta, na przykład w trybie importu docelowego.
Funkcjonowanie tradycyjnego systemu dystrybucji leków
Prostota tradycyjnego systemu dystrybucji środków farmaceutycznych w szpitalu ugruntowała jego powszechność i kilkudziesięcioletnią obecność w polskim szpitalnictwie. Nie wymaga on bowiem ani nadmiernego zaangażowania farmaceutów w procesy farmakoterapii realizowane w oddziałach, ani głębszej informatyzacji tej sfery, bo wystarczają zwykłe papierowe, mało rozbudowane zapotrzebowania, składane przez oddziały do apteki centralnej. Ordynowanie leków dla poszczególnych pacjentów przez lekarza odbywa się w prostej i krótkiej relacji lekarz – apteczka oddziałowa, a w przypadku zróżnicowanej, szybko zmieniającej się [...]