Rozwój medycyny niesie ze sobą rozwój technologiczny - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRozwój medycyny niesie ze sobą rozwój technologiczny - dlaszpitali.pl
Reklama

Rozwój medycyny niesie ze sobą rozwój technologiczny

OPM_1_23_technika_technologia_Kudzia-Karwowska
fot. P. Prencel

Rozmowa z Dorotą Kudzią-Karwowską – prezes Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej, kierownik Centralnej Sterylizatorni Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego ŚUM w Katowicach

Małgorzata Ullmann: Jak ocenia Pani aktualne możliwości technologiczne aparatury dostępnej w Centralnych Sterylizatorniach?

Dorota Kudzia-Karwowska: Tak jak ustawiczny rozwój medycyny wiąże się z ciągłym doskonaleniem instrumentarium medycznego, tak też przekłada się to na zmiany technologiczne w urządzeniach i sprzęcie stosowanym w dekontaminacji wyrobów medycznych. Podstawowe zasady dezynfekcji i sterylizacji pozostają niezmienne. Korzystamy w tych działaniach z dostępnych na rynku medycznym nowych metod, urządzeń i rozwiązań, które mają na celu ułatwić nam pracę.

Producenci sprzętu medycznego wprowadzają do urządzeń myjni-dezynfektorów czy sterylizatorów różnego typu rozwiązania intuicyjne dla użytkownika. Coraz szerzej stosowane w dekontaminacji systemy informatyczne nadzorujące obieg reprocesowanego wyrobu medycznego monitorują wykonane procesy i eliminują błędy czynnika ludzkiego. Znacząco ułatwiają archiwizację dokumentacji procesowej, która jest niezbędna, szczególnie w przypadku roszczenia pacjenta w sprawie uszczerbku na zdrowiu. Pojawia się również monitoring wizyjny w Centralnych Sterylizatorniach, który służy do monitorowania bezpieczeństwa pracowników, powierzonego sprzętu i wyrobów medycznych oraz profilaktyki zdarzeń niepożądanych. Osiągnięcia technologiczne pozwalają na zastosowanie bardziej wnikliwej kontroli reprocesowanego sprzętu, np. urządzenia do pomiaru rezystencji przewodu chronionego w narzędziach elektrycznych lub do szybkiego i obiektywnego pomiaru transmisji światła oraz spektrum światła w kablach światłowodowych i endoskopach. Można śmiało stwierdzić, że nie pozostajemy w tyle za rozwojem medycyny.

Jak aktualnie wygląda kwestia ustawodawstwa w obszarze dekontaminacji?

Jeśli chodzi o kwestie ustawodawcze w zakresie sterylizacji, zrobiliśmy krok do przodu. W grudniu 2021 roku ukazało się rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami, które od 1 stycznia 2022 roku wprowadziło w życie zawód technika sterylizacji medycznej. Niestety, z przykrością muszę stwierdzić, że do dzisiaj są placówki medyczne, które nadal nie uznały tego zawodu jako zawód medyczny. Ich działy prawne i pracownicy działów kadr z uporem maniaka nie akceptują ww. rozporządzenia ani też stanowiska ministra zdrowia, który w korespondencji do PSSM wielokrotnie zaznaczał, że jest to zawód medyczny. Obecnie został przyjęty projekt ustawy regulującej warunki i zasady wykonywania 17 zawodów medycznych oraz ustawiczny rozwój zawodowy i odpowiedzialność zawodową. Projekt ten wprowadza też obowiązek rejestru osób uprawnionych do wykonywania zawodu. Wśród tych 17 zawodów wymieniony jest technik sterylizacji medycznej. Mam nadzieję, że ta ustawa raz na zawsze wyjaśni, że technik sterylizacji medycznej jest pracownikiem wykonującym zawód medyczny i tak też ma być postrzegany i wynagradzany, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jakie działania w zakresie kształcenia podejmuje Polskie Stowarzyszenie Sterylizacji Medycznej?

Ścieżka, jaką obraliśmy jako stowarzyszenie, jest zgodna z naszym statutem. Kładziemy nacisk na ustawiczne szkolenia, poszerzanie wiedzy z zakresu dekontaminacji medycznej, nie tylko dla pracowników ochrony zdrowia, ale dla wszystkich branż, w których istnieje choćby minimalne ryzyko przeniesienia zakażenia. Dlatego też w ubiegłym roku zorganizowaliśmy dziewięć konferencji regionalnych w różnych miastach Polski, w tym roku nadal kontynuujemy ten proceder. Najbliższa konferencja odbędzie się w lutym w Lublinie. Szczegółowe informacje o wydarzeniach są dostępne na stronie www.sterylizacja.org.pl. Równolegle ze szkoleniami stacjonarnymi tworzyliśmy Kompendium dekontaminacji medycznej, ponieważ tak naprawdę na rynku nie ma publikacji o dekontaminacji wyrobów medycznych. Do planów na przyszłe lata dołożyć należy utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności Zawodowych. Stworzenie takiego ośrodka przeznaczonego do kształcenia merytorycznego zarówno kadr pedagogicznych, jak i pracowników ochrony zdrowia to nasz długodystansowy cel. Wiąże się to z pozyskaniem dużych funduszy finansowych i pewnych rozwiązań logistycznych – proszę nam życzyć szczęścia i powodzenia w tym przedsięwzięciu.

Zbliża się jubileuszowy, XXX Zjazd Stowarzyszenia. Co planują Państwo w tym roku?

Ogólnopolski Zjazd Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej tym razem zagości w Sopocie 8-10 marca br. Jest to również zjazd wyborczy, ponieważ dobiega końca czteroletnia kadencja zarządu. Mam nadzieję, że planowana merytoryczna część zjazdu prowadzona w formie warsztatowej i wykładów sprosta oczekiwaniom uczestników, a spotkania pozwolą na owocną wymianę własnych doświadczeń zawodowych i znalezienie rozwiązań dla istniejących problemów.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.