Masterplan w procesie planowania dużych inwestycji medycznych
fot. arch. autora
Obecnie zamówienia publiczne związane z projektowaniem, budową i modernizacją szpitali stają się coraz bardziej złożone i wymagające. W takim kontekście wykorzystanie masterplanu powinno być niezbędne dla zamawiających, którzy chcą stworzyć funkcjonalne i efektywne szpitale.
Definicja słowa „masterplan” nie występuje w słowniku języka polskiego PWN, nawet na Wikipedii nie dowiemy się, co to słowo znaczy (poza tym, że jest to nazwa niemieckiego zespołu muzycznego). Masterplan definiuje dużo lepiej słownik Cambridge: masterplan – „an organized set of decisions made by one person or a team of people about how to do something in the future”1 (zorganizowany zestaw decyzji podjętych przez osobę lub zespół decydujących, jak zrobić coś w przyszłości). Polska strona definicje.pl przywołuje całkiem dobre tłumaczenie tego terminu – „MASTERPLAN – strategiczny plan rozwoju”2.
Metodologię tworzenia masterplanu dla inwestycji medycznych autor niniejszego artykułu poznał na podyplomowych studiach projektowania szpitali na wydziale architektury KU Leuven w Belgii. Opracowana przez profesora architekta Jana Delrue’a metodologia tworzenia optymalnych funkcjonalnie szpitali opierała się na stworzeniu w pierwszym etapie pracy nad projektem szpitala właśnie masterplanu.
Był to graficzny zapis układu funkcjonalnego przyszłego szpitala, z uwzględnieniem etapowania i rozwoju placówki m...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online