Jak skutecznie zarządzać szpitalnym oddziałem ratunkowym - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plJak skutecznie zarządzać szpitalnym oddziałem ratunkowym - dlaszpitali.pl

Jak skutecznie zarządzać szpitalnym oddziałem ratunkowym

OPM_2_23_Jacek_Boguslaw_Olszewski_SKUTECZNIE_ZARZADZAC_SOR_iStock-1291088693fot. iStock

Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) jest jednostką systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM) wyspecjalizowaną w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych osobom znajdującym się w stanie zagrożenia zdrowia i życia. Świadczenia udzielane przez SOR polegają w głównej mierze na wstępnej ocenie stanu zdrowia pacjenta oraz leczeniu niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych. Według danych z Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce obecnie działa 245 szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Szpitalny Oddział Ratunkowy jest kluczową komórką organizacyjną w strukturze szpitala. Szczegółowe zadania, wymagania dotyczące lokalizacji, warunków technicznych, warunków prowadzenia segregacji medycznej, wyposażenia oraz zasobów kadrowych SOR zostały określone przez ministra właściwego ds. zdrowia w drodze rozporządzenia. Stanowią one bazę wyjściową dla funkcjonowania oddziału, która ma zapewnić osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego uzyskanie odpowiednich świadczeń opieki zdrowotnej. W praktyce często okazuje się, iż minimalne wymagania zawarte w rozporządzeniu są niewystarczające do zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych pacjentów zgłaszających się do oddziału. Jest to związane przede wszystkim z niewydolnością systemu ochrony zdrowia na poziomie Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) oraz Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS). Pacjenci, którzy nie znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, i którzy z różnych powodów nie uzyskali pomocy na poziomie ambulatoryjnym, kierują się bezpośrednio na Szp...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp