Zmiany na rynku ubezpieczeń zdrowotnych - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plZmiany na rynku ubezpieczeń zdrowotnych - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Zmiany na rynku ubezpieczeń zdrowotnych

Innowacyjne leki, wyroby medyczne, w tym roboty, mikro- i nanotechnologie oraz ich hybrydy pozwalają skutecznie rozwiązać problemy zdrowotne i wpływać na utrzymanie jakości życia osób dotkniętych chorobą. Przykładem jest chociażby leczenie raka prostaty z wykorzystaniem robota da Vinci.

W ostatnich latach standardem postępowania w leczeniu raka prostaty są zaawansowane technologicznie, minimalnie inwazyjne zabiegi z użyciem robota chirurgicznego da Vinci. W USA, gdzie na jednego robota da Vinci przypada 90 tys. mieszkańców, zabiegi radykalnej prostatektomii wykonuje się prawie wyłącznie z użyciem systemu robotycznego. Pacjentów wybierających zabieg robotyczny przybywa również w Polsce mówi dr n. med. Paweł Wisz, kierownik Centrum Chirurgii Robotycznej NEO Hospital, członek zarządu Europejskiego Robotycznego Towarzystawa Urologicznego (ERUS).

Dziś ta technologia jest dostępna w zakresie pokrycia ubezpieczeniowego firmy Laven S.A.. Firma przygotowała propozycję innowacyjnych polis komplementarnych, obejmujących nowoczesne wyroby medyczne i leki stosowane we wskazaniach medycznych zgodnie z rejestracją w UE.

Finansowanie dla technologii lekowych

Europejska Agencja Leków (EMA, European Medicines Agency) cały czas dopuszcza w procedurze centralnej nowe, lepsze leki do obrotu w Unii Europejskiej, a więc także i w Polsce. Jednak nie wszystkie z tych leków uzyskują finansowanie ze środków publicznych NFZ czy Ministerstwa Zdrowia. W 2012 roku 256 technologii lekowych zarejestrowanych w UE nie podlegało refundacji w Polsce. Natomiast w 2019 r. już 880 technologii lekowych w naszym kraju pozostawało poza finansowaniem ze środków publicznych.

– Wprowadzenie, w ramach ubezpieczeń komplementarnych, terapii lekowych nierefundowanych ze środków publicznych lub refundowanych w innych liniach leczenia, ułatwia lekarzowi prowadzącemu postępowanie zgodne z najnowszą wiedzą medyczną, zwiększa pulę dostępnych leków z pominięciem ograniczających kryteriów naboru, obowiązujących w programach lekowych. Przykładem może być leczenie Reumatoidalnego Zapalenia Stawów – przewlekłej choroby tkanki łącznej o immunologicznym podłożu. W ramach ubezpieczenia komplementarnego Laven S.A zaproponowano pacjentom i lekarzom prowadzącym 10 technologii lekowych nierefundowanych ze środków publicznych. Pozwolą one na prowadzenie personalizowanej terapii tej uciążliwej choroby zgodnie z europejskimi wytycznymi. Łącznie z zakresu reumatologii zaproponowano 34 technologie medyczne. Ich dostępność w ramach refundacji ze środków publicznych jest ograniczona. Leki te w ramach ubezpieczenia komplementarnego refundowane są w leczeniu: reumatoidalnego zapalenia stawów, młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów czy łuszczycowego zapalenia stawów mówi Józefa Job, dyrektor Szpitala na Klinach, który realizuje świadczenia dla osób objętych ubezpieczeniami komplementarnymi Laven SA.

W ramach polis ubezpieczeniowych Laven S.A. znajdują się technologie medyczne, których zastosowanie wiąże się z kosztem kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. W przypadku całej terapii cena dochodzi nawet do miliona i więcej złotych. Jest to więc forma ubezpieczeń zdrowotnych od poważnych ryzyk. Częścią wspólną polis są operacje z wykorzystaniem robota da Vinci, protezy bioniczne rąk i nóg oraz druga opinia medyczna z wiodących klinik na świecie. W zakresie pokrycia dostępne są także nowoczesne terapie lekowe.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Strefa wiedzy

657 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy