Zanieczyszczenie powietrza zagrożeniem dla życia
Co może nas uratować?
Jednym z głównych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących działań na rzecz poprawy jakości powietrza na świecie, obok redukcji emisji zanieczyszczeń, szerszego wykorzystania alternatywnych źródeł energii czy poprawy efektywności energetycznej jest tworzenie terenów zielonych [5].
– Mówi się, że drzewa to naturalne filtry powietrza, ponieważ usuwają zanieczyszczenia i dwutlenek węgla z atmosfery. To prawda, ale to nie wszystko. Lasy tworzą złożone ekosystemy sprzyjające utrzymaniu bioróżnorodności środowiska – są domem dla wielu innych gatunków roślin i zwierząt. Dzięki rozbudowanym systemom korzeniowym wpływają na utrzymanie wód gruntowych i zapobiegają procesowi jałowienia gleby. Dlatego też tak ważne jest ponowne zalesianie obszarów objętych klęską żywiołową – tłumaczy wielbiciel przyrody, leśnik i dziennikarz Marcin Kostrzyński, twórca kanału na YouTube ,,Marcin z Lasu”. – Drzewa są naturalną ochroną dla innych gatunków, ale także naszym ratunkiem dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Obcowanie z nimi, przebywanie w lesie, to najlepsza „terapia” dla ciała i umysłu – dodaje.
Dla zdrowia, dla nas – ponad 200 tysięcy Drzew od Teva
– Poprawa jakości powietrza staje się jednym z priorytetów działań na rzecz ochrony zdrowia w Polsce. Aby realizować tę potrzebę, obok działań mających na celu redukcję emisji zanieczyszczeń, rozpoczęliśmy w 2020 roku akcję sadzenia drzew w naszym kraju. Zaczęliśmy od naszych pracowników, którzy posadzili ponad 1000 drzew w całej Polsce, następnie ufundowaliśmy nasadzenia w nadleśnictwie Lipusz. W tej chwili kończymy akcję sadzenia ponad 120 000 drzew w nadleśnictwie Rytel. To tereny Kaszub, dotknięte tragiczną w skutkach nawałnicą w 2017 roku, wymagające pomocy w odbudowie ekosystemów leśnych – tłumaczy Anna Załuska, Dyrektor Działu Komunikacji Teva Pharmaceuticals Polska.
Akcja Drzewa od Teva została zainaugurowana w Kazimierzu Dolnym podczas naukowej konferencji lekarzy alergologów i pulmonologów. Specjaliści włączyli się w akcję sadząc własnoręcznie drzewa, które utworzyły pamiątkową aleję klonową przy ulicy Senatorskiej.
– Z przyjemnością włączamy się w akcje i edukację mające na celu poprawę jakości powietrza w Polsce. Jako specjaliści chorób układu oddechowego widzimy wielką potrzebę podejmowania inicjatyw w tym zakresie. Działajmy wspólnie na rzecz naszego zdrowia! – apeluje prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna.
Źródło: materiały prasowe
Piśmiennictwo:
- WHO, Science in 5; Episode 10; 3:16-3:19;
- Burrows L; HarvardBR; Deaths from fossil fuel emissions higher than previously thought;
- www.worldometers.info/pl;
- The Word Bank; Air Quality Management in Poland;
- WHO, Sience in 5; Episode 9; 1:00-1:02;
- WHO, https://www.who.int/airpollution/ambient/interventions/en/;
- Samoliński B., Piekarska B., Jak wpływa na nas smog, Warszawa 2019, Grupa Wydawnicza Medical Education;
- The Guardian, Air pollution: everything you should know about a public health emergency;
- Gościniak G., Wirusy odpowiedzialne za zakażenia dróg oddechowych;
- Radchenko Ch., Short- and Long-Term Lung Damage from COVID-19;
- The Guardian, Revealed: air pollution may be damaging ‘every organ in the body;
- European Environment Agency; Air quality in Europe — 2020 report; EEA Report No 09/2020.